Google AdSense – výdělek z reklam
Příjem z reklamního systému Google AdSense je též považován jako služba. Pakliže nejste plátce DPH, stáváte se identifikovanou osobou. Identifikovanou osobou se stáváte dnem, kdy byla poskytnuta služba – v tomto případě jde o den, kdy došlo k umístění reklamy z Google AdSense na váš web. Uzavíráte tím smluvní vztah s pobočkou amerického Googlu, proto jde o službu plátci v EU.
POZOR: Tyto příjmy si nelze započítat do obratu pro povinnou registraci plátce DPH.
Služby do jiné země EU
Pokud poskytnete službu plátci DPH do jiného státu EU, pak vy sami musíte být plátce DPH nebo identifikovaná osoba k DPH. Nezáleží přitom na výši částky, kterou jste přijali. Poskytujete totiž službu povinnou k DPH viz § 9 odst. 1 zákona o DPH a místo plnění je přesunuto do země, kde má příjemce služby sídlo.
Souhrnné hlášení
Částku, kterou jste obdrželi od Googlu nebo jiného příjemce služby v EU uvedete a podáváte v souhrnném hlášení a to vždy za zdaňovací období v závislosti na tom, jestli máte zdaňovací období čtvrtletní nebo měsíční. Více info viz identifikovaná osoba.
Daňové přiznání
Z příjmů z Google AdSense neodvádíte žádné DPH – DPH za vás odvádí Google. Pokud jste plátce DPH, do daňového přiznání píšete jak domácí, tak přeshraniční plnění. Příjem z Google AdSense zapisujete na řádek 21 přiznání (služba pro osobu povinnou k dani usazenou v EU), přičemž DPH neuvádíte ani neodvádíte.
Musíte příjem z Google AdSense danit?
Ano. Stejně jako kterýkoli jiný příjem musíte zdanit i příjem pocházející z Google AdSense. Nezáleží přitom, jestli jste ještě student a je vám třeba jen 15 let, nebo jste dávno dospělý člověk. V každém případě byste měli mít založenou i živnost.
Služby do zahraničí mimo EU
Pakliže poskytujete službu pro osobu povinnou k DPH se sídlem mimo EU nebo osobu povinnou k DPH v EU, která se nezaregistrovala, pak to v daňovém přiznání napíšete na řádek číslo 26. DPH neuvedete žádné, nepíšete to do souhrnného hlášení a nevykazujete to ani v kontrolním hlášení.