Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušena
Od 26. září 2020 je daň z nabytí nemovitých věcí zrušena. A to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci roku 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí tedy nemusíte platit, pokud byl návrh na vklad do katastru nemovitostí provedený 26. září 2020 a později. Zrovna tak daň z nabytí nemovitých věcí neplatíte ani v případě, kdy lhůta pro podání daňového přiznání uplynula ke dni 31. března 2020 nebo později.
Zaplatili jste již daň z nabytí nemovitých věcí?
Pokud se stalo, že jste již daň z nabytí nemovitých věcí zaplatili, finanční úřad vám úhradu vrátí pouze na základě podané žádosti. Tu můžete podat u místně příslušného správce daně – žádost lze podat písemně nebo elektronicky.
V případě, kdy se vás zrušení daně z nabytí nemovitých věcí týká a zatím jste nepodali daňové přiznání ani daň neuhradili, nemáte již vůči správci daně žádné povinnosti.
Další podrobnosti zde.
Změna názvu
Dříve šlo o daň z převodu nemovitostí, tento název byl v roce 2014 nahrazen, od té doby se používal termín daň z nabytí nemovitých věcí. Od listopadu roku 2016 platil daň nabyvatel vlastnického práva – kupující. Institut ručitele byl zrušen.
Sazba a výpočet daně
Sazba daně byla 4 % ze základu daně.
Základ daně z nabytí nemovitých věcí
Základem daně byla cena nemovitosti. Vycházela z kupní ceny nemovitosti nebo ze směrné hodnoty, z toho, co bylo vyšší.
Co je směrná hodnota?
Směrná hodnota je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určí finanční úřad. Pro účely výpočtu daně se nevychází z celé směrné ceny nemovitosti, ale pouze z jejích 75 %.
Daňové přiznání – termín a platba
Poplatník daně z nabytí nemovitých věcí podával daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí na finanční úřad nejpozději do konce třetího měsíce, který následoval po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. Daň bylo třeba zaplatit ve stejném termínu, který platil pro daňové přiznání