Kvůli zavřeným restauracím a školním jídelnám ztrácí potravináři podle Potravinářské komory ČR až 750 milionů korun týdně. Zasažené jsou velké, střední i malé firmy. Podle prezidentky komory Dany Večeřové je postižen celý tento průmyslový segment – od výrobců nápojů, zpracovatelů masa až po pekaře a lahůdkáře.
Večeřová uvedla, že u závodů, které jsou technologicky specializovány na výrobu gastro balení, může dojít k propadu až 80 procent odbytu. O ostatních se pak podle velikosti a zaměření jedná o 30 až 50 procent.
Spousta firem se potýkala s problémy již před zavřením gastronomických provozů. Kvůli obavám z budoucího uzavření provozu odběratelé odmítali převzít objednávky.
Podle Večeřové je navíc 4. čtvrtletí v řadě sektorů potravinářského průmyslu odbytově nejvyšší. Za toto období jde přibližně o 40 procent ročního objemu, tedy mnohonásobně vyššího než na jaře, kdy bylo hospodářství v ČR výrazně omezeno.
Zemědělci a potravináři musí podle ní neustále pracovat a zásobovat obchody. Nemohou si tak dovolit provozy uzavřít. S uzavřením prvního stupně základních škol však řada pracovnic musela zůstat doma na ošetřovném a chybí tak ve výrobě. Vysoce specializované pozice operátorů linek navíc nelze jednoduše nahradit.
Od středy v celém Česku platí zpřísněná opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Všechny školy od základních po vysoké musely přejít na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Přehled opatření naleznete zde
Zdroj: ČTK; Foto: prominent.cz