Zadejte hledaný výraz...

Zpřísnění pravidel při chybně zaslané platbě daně

Lidé i firmy by si měli dát velký pozor na správné číslo účtu nebo variabilního symbolu při placení daní. Pokud totiž omylem zaplatí daň za někoho, kdo má vůči státu nedoplatek, čekají je velké komplikace. Získat od finančního úřadu zpátky omylem zaslanou platbu pak může být hodně problematické. Nový daňový řád navíc od roku 2021 zpřísní dosavadní pravidla. V mnoha případech by tak stát nemusel chybou platbu vůbec vracet.

Omylem zaslaná platba

Omylem zadaná platba daně například s chybným variabilním symbolem, která se připíše na daňový účet jiné firmy, která má vůči státu nedoplatek, může být problém. Finanční úřad vám vrácení (převedení) platby může odmítnout s tím, že daňový účet firmy, na nějž byla platba omylem zaslána, nevykazuje žádný přeplatek. Omylem zaslanou platbu totiž úřad započetl na nedoplatky této společnosti.

Podle mluvčí Kaneláře veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové však finanční úřad v takovém případě, kdy odmítne omylem zaslanou platbu vrátit, pochybil. Podle daňového řádu má totiž zadavatel platby nárok na její vrácení, pokud prokáže, že ji uskutečnil omylem, a pokud současně nemá žádný daňový nedoplatek. Přestože případy, kdy došlo k takovému pochybení dopadnou dobře, nepozorné plátce stojí plno času a sil.

Mluvčí ombudsmana zdůrazňuje, že kdo platí daň, měl by si pečlivě zkontrolovat, že ji správně označil variabilním symbolem a zasílá ji na správný bankovní účet. Jen tak finanční úřad zjistí, kdo a za co platí. Chyba v platebních údajích může vést k tomu, že finanční úřad bude platbu považovat v lepším případě za nejasnou. V horším případě ji však přiřadí k jinému daňovému subjektu.

Zpřísnění pravidel

Získat omylem zaslanou platbu od finančního úřadu zpět může být navíc do budoucna i nemožné. Novela daňového řádu má totiž od roku 2021 zpřísnit pravidla. Kdo si tak omylu nevšimne včas a zaplatí nedoplatek za někoho jiného, nedostane ho od státu zpět a bude si to muset vyřídit přímo s dlužníkem.

MF chce předejít zneužití

Zpřísnění vysvětluje ministerstvo financí tím, že se tím snaží předejít možnému zneužití. „Touto cestou bylo možné eliminovat probíhající exekuci či vydaný zajišťovací příkaz. Dlužník uzavře písemnou a ověřenou dohodu s třetí osobou, že za něj uhradí nedoplatek v určité nízké výši. Tato osoba následně v jeho prospěch provede platbu o řád vyšší tak, aby byl uhrazen podstatně vyšší nedoplatek a eliminována exekuce či zajišťovací příkaz. Následně třetí osoba pomocí ověřené smlouvy prokáže, že šlo o platbu provedenou omylem a dosáhne vrácení platby. Nicméně důsledky zdánlivého uhrazení nedoplatku dlužníka již nastaly,“ uvedlo MF.

Kdo si tedy omylu nevšimne v řádu hodin až dnů, může mít smůlu. Stát mu platbu vrátí jen tehdy, když na cizím účtu vznikne přeplatek. Nově o to půjde žadat jenom do jednoho roku ode dne evidence platby na finančním úřadu.

„V případech, jako byl tento, už podle novely nebude možné omylem zaslanou platbu vrátit, pokud by měl chybný příjemce daňové nedoplatky. Plátci, který se spletl, tak nezbyde nic jiného než žalovat toho, na jehož daňový účet byla platba omylem zapsána, pro bezdůvodné obohacení a tímto způsobem se domáhat vrácení peněz,“ potvrzuje mluvčí ombudsmana.

Dále čtěte:

Schodek státního rozpočtu stoupl na 157 miliard

V květnu přibylo nejvíc nezaměstnaných od února 2018

Zdroj: penize.cz


Vydáno
11. 6. 2020
Tagy