Český zpracovatelský průmysl vykazuje nadále zhoršení. Oproti dubnu je však méně výrazné. Index PMI stoupl v květnu na 39,6 bodu z dubnových 35,1 bodu. Data nicméně ukázala na pokračující pokles objemů výroby i nových zakázek v důsledku propadu poptávky způsobeného pandemií koronaviru.
Květnový údaj společnosti IHS Markit ukázal druhý největší pokles výkonu českého zpracovatelského sektoru od propadu během finanční krize před téměř jedenácti lety. Tržní očekávání však byla pesimističtější, počítala s růstem indexu jen na 38,5 bodu. Výsledek 50 bodů znamená předěl mezi růstem a poklesem.
Podle ekonomky společnosti IHS Markit Sian Jonesové zůstal český zpracovatelský sektor v květnu v útlumu, zatímco důsledky koronavirové krize tíží poptávku i výrobu nadále. Uvolňování ekonomiky sice míru poklesu zvolnilo, podmínky v sektoru však pro firmy zůstávají náročné. Karanténní opatření na trzích hlavních obchodních partnerů výrazně omezovala příliv zakázek ze zahraničí.
Řada podniků využila podpůrné programy vlády, aby udržela zaměstnance. Počet pracujících však podle průzkumu opět výrazně klesl kvůli úbytku nových zakázek a růstu volných kapacit. Úbytek pracovních sil tak pokračoval druhým nejrychlejším tempem od července 2009. K propouštění také přispěl pesimismus mezi výrobci. Jejich důvěru pro příští rok tíží očekávání poklesu výroby a vyhlídky vleklé obnovy. V rámci udržení a získání klientů výrobci v květnu opět snížili své ceny.
Pozvolná obnova
V následujících měsících by se měla situace ve výrobní sféře pozvolna zlepšovat. Index PMI by se tak mohl vrátit na vyšší úrovně. Je však otázkou, jak rychle se bude obnovovat poptávka po průmyslovém zboží u hlavních obchodních partnerů. Z květnového průzkumu vyplývá, že firmy stále pociťují nejistotu spojenou s odstávkami u odběratelů či pozastavením nebo rušení zakázek. Velmi zranitelná jsou klíčová odvětví tuzemského průmyslu, tedy především automobilový. Červen by měl přinést další zmírnění poklesu průmyslové aktivity napříč Evropou. Výroba ale i tak bude během následujících 12 měsíců ještě klesat a obnova po koronaviru bude pozvolná a vleklá.
Podle posledních odhadů by se letošní výkon tuzemské ekonomiky měl snížit o 7,6 procent. Propad tedy bude ještě o tři procentní body nižší než v krizovém roce 2009. Všechno tak bude záležet na tom, jak rychle se podaří rozhýbat ekonomiku, konkrétně obnovit důvěru a nastartovat poptávku. Již ve třetím čtvrtletí by se podle odborníků mohla ekonomika začít zvedat. Očekávaný růst ovšem nebude schopen kompenzovat hluboký propad z první poloviny roku.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler uvedl, že návrat k předkrizovému stavu bude probíhat pomaleji, než se předpokládalo v březnu či dubnu. Podle něj to naznačují také dosavadní indikátory z Číny. Tamní PMI se sice již nachází pod hranicí 50 bodů, k výraznému skokovém růstu nad 50 bodů signalizující scénář rychlého návrat k normálu ve tvaru písmena V však nedošlo.
Dále čtěte:
Sněmovna schválila daňový balíček
Proč má Afrika tak nízký počet potvrzených případů COVID-19?
Zdroj: Seznam Zprávy, fxstreet.cz