Zadejte hledaný výraz...

Znáte zkratku IoT? My ano

Představte si, že vaše lednička sleduje, jaké potraviny v ní aktuálně máte. A když sníte poslední oblíbený jogurt, sama vám pošle upozornění do nákupního seznamu v telefonu, abyste jej nezapomněli nakoupit.

Zní vám to jako hudba vzdálené budoucnosti? Omyl, díky technologii internet of things – česky internet věcí, už tohle některé chytré lednice dokážou.

O co jde? Internet of things neboli IoT představuje propojení běžných fyzických předmětů s internetem. Tyto chytré předměty spolu právě díky internetu komunikují, dokáží vyhodnotit různá data, a ještě je můžete ovládat i na dálku pomocí chytrého telefonu.

Tato chytrá zařízení samozřejmě zvládnou bez problému fungovat i bez internetu, ale abyste využili jejich veškerý potenciál, potřebujete kvalitní nepřetržité připojení (třeba bezdrátový internet na doma).

Kde se s IoT může setkat běžný smrtelník?

IoT už není jenom doménou velkých technologických firem, ale dostává se také do běžných domácností. Nadšenci do technologií tak v poslední době opěvují především systém chytré domácnosti.

Představte si, že se vracíte po práci domů. Otevřete dveře, světla se automaticky rozsvítí a zhasínají podle toho, ve které místnosti se aktuálně nacházíte. A k tomu vám hraje oblíbený interpret.

Je vám příjemně, ani teplo ani zima, protože se váš chytrý termostat naučil vaše preference a automaticky reguluje teplotu v domě, abyste se vždy cítili příjemně a zároveň šetřili energii. To je síla IoT – propojení fyzického světa s digitálním pro větší pohodlí, efektivitu a nové možnosti.

Tím ale chytrá domácnost nekončí. V kuchyni najdete chytré spotřebiče jako je lednička a trouba, v koupelně zase najdete chytrou pračku a sušičku.  Prostřednictvím mobilu je všechny můžete ovládat a kontrolovat klidně už po cestě tramvají domů. Můžete si tak nastavit pračku, aby doprala přesně ve chvíli, kdy dorazíte domů.

U chytrého osvětlení si můžete nastavit nejenom automatické zapínání, ale také upravit intenzitu a barvu jasu – což oceníte především v případě, kdy je pro vás důležitá světelná hygiena a chcete večer využívat červené světlo.

Nositelná elektronika a IoT monitoruje vaše zdraví

Chytré hodinky, fitness náramky, ale také třeba chytré prsteny. Všechna tato zařízení také pracují na principu IoT. Disponují miniaturními senzory, které sbírají data o vašem těle – ať se bavíme o srdečním tepu, kvalitě spánku, ale také o hladině kyslíku v krvi.

Tyto údaje pak zařízení posílá do vašeho chytrého telefonu nebo rovnou do cloudu, kde je celý systém analyzuje a vyhodnocuje. Na základě dat vás tak může zařízení varovat na zvýšenou hladinu dlouhodobého stresu, ale také vám naplánuje vhodný trénink pro optimální zvýšení vašeho výkonu – což dělají třeba sportovní chytré hodinky Garmin.

Propojení s internetem vám také umožňuje sdílet vaše zdravotní data s lékaři nebo s trenéry a otevírá nové možnosti pro personalizovanou zdravotní péči a především prevenci. Díky IoT lépe rozumíme našemu tělu, dokážeme zlepšit naše zdraví a žít aktivnější a plnohodnotnější život.