Kvůli koronaviru se zvedají ceny v obchodech. Pandemie však není zdaleka jedinou příčinou zdražování. Přidává se k tomu prudké oslabení koruny, sucho a nedostatek lidí, kteří mohou nebo mohli pracovat. Ve výhledu tak budou Češi v příštích měsících platit více téměř za vše a téměř všude.
Zvyšování cen již lidé pociťují při nákupech a pocítí ještě víc v následujících měsících. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka budou ceny v nejbližší měsících ještě vykazovat svižný růst. Pandemie koronaviru udeřila v době, kdy sucho decimuje plodiny a prudce oslabila koruna. K tomu se obchodníci, kteří museli mít dlouho zavřeno, pokusí zahojit na zvýšené poptávce zákazníků. Jedinou položkou, která naopak snížila svou cenu, je ropa. Její cenový pád zlevil benzin a naftu o více než pět korun na litr.
Potraviny
V případě potravin se podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Stores Václava Koukolíčka bude zvyšování cen týkat ovoce a zeleniny. Cena masa by však měla zůstat beze změny. Kurz koruny sice maso zdražil, v Evropě však jde cena na burzách dolů. Nepodraží ani lihoviny, jejichž cenu už začátkem roku zvýšila spotřební daň. Ani u mléka a mléčných výrobků zdražování nehrozí. Cena suroviny padá.
Na globálním trhu však zdražuje například pšenice. Thajská rýže je nejdražší od roku 2013. Vzrostly tak náklady pekařů, roste cena mouky, potravinářská pšenice se více vyváží a tím roste cena na místním trhu. Podle předsedy Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala měli také pekaři vyšší náklady se zajišťováním dezinfekce, ochranných prostředků, ale i obalů.
Zelenina
Větší zdražení se tedy týká hlavně ovoce a zeleniny. Petr Hanka ze Zelinářské Unie České republiky uvedl, že škody jsou hlášené jen ze Španělska a Itálie. Další nárůst cen je tak vidět hlavně u dovážené zeleniny. Kupříkladu mrkev, která se musí dovézt z Itálie, vyhnala cenu nahoru pandemie koronaviru a nedostatek lidí v zemědělství. V dubnu většinou obchodníci nakupovali mrkev za sedm korun na kilogram a v prodejnách se objevovala za dvojnásobnou cenu. Nyní však stojí o 30 až 40 procent víc. Cena by měla růst i v následujících měsících, hlavním důvodem zdražení však bude sucho.
Ovoce
O dováženého ovoce už jen rozdíl v kurzu koruny dělá deset procent. Česko importuje dvě třetiny ovoce z mírného pásma. Mezi největší dodavatele patří opět Španělsko a Itálie. Úrodu zatím nelze předvídat, hlavní roli však bude hrát sucho a jarní mrazy, které postihly Evropu.
Elektronika
Dražší bude i spotřební zboží. Obchodní ředitel Alzy Petr Bena zdraží téměř vše co se nevyrábí v Česku. Souvisí to tak především se změnou kurzu koruny. Podle mluvčí firmy Datart Evy Kočicové již dodavatelé zdražují zboží postupně podle zásob, které mají. Kromě oslabené koruny zahýbou s cenou i poplatky za dopravu zboží do Česka a různá opatření, které v souvislosti s pandemií platí v přístavech a na letištích.
Cestování
Zdražit by mělo i jizdné a letenky. Potvrzuje to tak například Radim Jančura, majitel firem Regiojet a Student Agency. Všichni dopravci si podle něj budou muset na ztráty vydělat. Odhaduje, že ceny u všech dopravců tak budou o deset až dvacet procent vyšší. U letenek podle Jančury nepoletí nikdo pod nákladovou cenu. Po Evropě tedy nebude letenka levnější než za tři tisíce. Rozlétávání bude postupné a další spoje se budou teprve přidávat, pokud budou v zisku ty předchozí. Aktuální slabší kurz bude zvyšovat i ceny zájezdů. Na drohou stranu však hoteliéři mohou nabízet velké slevy, aby nalákali klienty, aby vylepšili svoji obsazenost.
Automobily
Zájem zákazníků se opět vrací k normálu a ceny automobilů se také zvyšují. Všechny automobilky totiž do svých cen promítají obrovské náklady na vývoj a rozvoj elektromobility a nepřispívá tomu ani slabší koruna. Vyšší ceny vozů tak půjdou do čelního střetu s omezenou poptávkou firem. Ty například mohou kvůli úspoře prodloužit interval výměny vozů ve flotile, i domácností, které koupi buď odloží, nebo svou dopravní situaci vyřeší ojetinou.
Kadeřnictví
Lidé si také připlatí v čerstvě otevřených kadeřnictvích. V některých ceny vzrostou minimálně o 50 až 100 korun za účes. Mohou za to potřebné hygienické přípravky. Tato přirážka by se však mohla zrušit, až opadnou opatření. Není však jisté, že by i potom zdražování skončilo. Kadeřníci zatím nevědí, co současné období udělá s cenami materiálu. Navíc se musí připravit na EET, což by mohlo cenu opět vyhnat nahoru.
Bydlení
Velká neznámá je také ohledně bydlení. Podle Davida Krajného, majitele Remaxu, nelze zcela vyloučit to, že by se případná inflace nepromítla do cen nemovitostí. U komerčních nemovitostí lze navíc očekávat stagnaci kvůli krachu firem. Poklesly však ceny nájemního bydlení, zejména tam, kde byl velký podíl Airbnb. Hypotéky ovšem zdražují. I když si půjčku pořídilo v březnu o třetinu méně lidí, průměrná úroková sazba rostla. V březnu činila 2,45 procenta.
Elektřina
Na burze elektřina zlevňuje, což se v ceníků firem projeví až se zpožděním několika měísců. Samotná cena na burze však představuje menší část, většinu ceny tvoří regulovaná složka, u které dojde v příštích letech k nárůstu. U stovek podniků kvůli koronaviru výrazně snížily odběr elektřiny. Náklady na regulované složky ceny, včetně například údržby elektrického vedení, však zůstly stejně nebo jsou i vyšší. U elektřiny (i vody) tak platí, že se tyto náklady rozpočítají na menší množství odebraného proudu.
Dále čtěte:
V otevřených obchodech chybí zákazníci
Zdroj: Seznam Zprávy; novinky.cz; idnes.cz