Vláda schválila, že živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun budou moci od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Pro rok 2021 vychází měsíční částka paušální daně na 5 469 Kč. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 2 976 Kč a symbolických 100 Kč na dani z příjmů.
Osoby samostatně výdělečně činné, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, se pro rok 2021 mohou přihlásit do systému paušální daně (období pro toto přihlášení běží od 7. 12. 2020 a končí 11. 1. 2021, po tomto datu už nebude možné se pro rok 2021 do systému paušální daně přihlásit).
Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu. Znamená to tak méně „papírování“, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem, „finančákem“, a nikoli s třemi. Rovněž nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Jakmile do režimu této daně OSVČ vstoupí, nebude již muset znovu opakovat žádost ani v dalších letech. Finanční správa však doporučuje, aby si živnostníci vedli alespoň evidenci příjmů v určitém rozsahu, aby si kontrolovali, zda v průběhu roku nepřestali splňovat podmínky pro paušální režim. Například pokud jejich příjmy ve zdaňovacím období přesáhnou 1 milion korun, jsou povinni podat daňové přiznání i přehledy pro pojišťovny.
Pro koho se paušální daň vyplatí?
Pro ty, kteří daňový bonus neuplatňují a chtějí si ušetřit papírování a běhání po úřadech, se bude jednat o užitečnou věc. Kvůli vyššímu odvodu na důchodové pojištění (o 15 procent) budou mít nárok na vyšší důchod. Většina OSVČ si totiž v současné době platí pouze nezbytné minimum. Paušální daň bude také výhodná pro živnostníky, kteří mají nízké výdajové paušály a odvádí na dani z příjmů více než 100 korun měsíčně.
Přihlášení k paušální dani má i své nevýhody. Podnikatelům s ním odpadá možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy. Nebudou moci uplatnit slevu na: poplatníka, manžela/manželku, manžela – držitele průkazu ZTP/P, částečný invalidní důchod, plný invalidní důchod, průkaz ZTP/P, studenta, školkovné, evidenci tržeb, nebo daňové zvýhodnění či bonus na děti.
Paušální daň se tedy vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy nízko pod hranicí 1 milionu korun.
Spočítat si, zda se vám vyplatí paušální daň, můžete zde na stránkách Ministerstva financí ČR