Zadejte hledaný výraz...

Zamrazilová: Problémem je rostoucí zadlužení

Foto: Matej Slávik, Zdroj: aktualne.cz

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová řekla, že vysokému rozpočtovému deficitu se Česko nemůže vyhnout. K tomu, jak se vypořádat s propadem ekonomiky, zkátka není jiná cesta. Větším problémem je však podle ní vládní snaha o uvolnění rozpočtové kázně.

Česká vláda v pondělí schválila návrh na vyšší deficit státního rozpočtu na letošní rok. Z původního plánu 200 miliard se tak zvedl na 300 miliard korun. Schodek má odrážet ekonomické dopady koronavirové pandemie a vládních epidemiologických opatření. Ani tento propad však nemusí být konečný.

Podle Zamrazilové usoudilo Ministerstvo financí, že jeho dubnová makroekonomická predikce, v návaznosti na schodek 200 miliard korun, byla příliš optimistická. Neodmnívá se však, že by situace musela být přesně o 50 procent horší než původní predikce. Myslí, že paní ministryně financí chce hlavně udělat fiskální prostor v době, kdy ještě platí nouzový stav. „Aby pak nemusela chodit do Sněmovny se žádostmi o návýšení deficitu o každých deset dvacet miliard korun.” říká.

Navrhovaný schodek by nás neměl strašit.

Navzdory predikcím řady ekonomů o tom, že by schodek mohl být ve výši 500, nebo dokonce až 600 miliard, to Zamrazilová nevídí tak černě. Podle ní by hranice letošního schodku na 300 miliard korun mohla být konečná. Odpovídalo by to poklesu ekonomiky o sedm až osm procent, což je v souladu s prognózou Mezinárodního měnového fondu.

S větším propadem v roce 2020 se sice počítá, ale v dalším roce dojde k vyššímu ekonomickému růstu. Proto považuje za předčasné chodit pro schválení schodku do Sněmovny v tento moment. Podle ní by se mělo počkat, až budou přesnější data o vývoji ekonomiky.

Počítáme sice s větším propadem v roce 2020, ale v dalším roce dojde k vyššímu ekonomickému růstu. Já jen považuji za předčasné chodit si pro schválení schodku do Sněmovny v tento moment. Myslím, že by se mělo počkat, až budeme mít přesnější data o vývoji ekonomiky.

Navrhovaný schodek 300 miliard ČR zvládne – více se dočtete zde

Přesnější data z trhu práce by podle Zamrazilové měla být k dispozici začátkem června. Podle ní budou čísla z trhu práce hodně důležitá. V datech se uvidí, jak se v dubnu propouštělo ve firmách, jaký je počet volných pracovních míst. Podle poslední statistiky byl v březnu vyšší počet pracovních míst než v lednu. To považuje spíše za administrativní omyl.

Zamrazilová říká, že na situaci u nás mají vliv dvě hlavní složky: zahraniční obchod, kde se promítne zhoršení poptávky po našem vývozu a poruchy dodavatelských a odběratelských řetězců. A pak rovněž opatření, která jsou zde kvůli zamezení šíření koronaviru. Domácí složka je tak v našich rukou. Rychlejší uvolnění opatření by pomohlo ekonomiku nastartovat a brzy by bylo patrné, jak se situace vyvíjí. Zahraniční obchod a situace velkých firem jsou však prozatím velkou neznámou.

Zamrazilová také říká, že nejen Národní rozpočtová rada, ale i řada ekonomů v dobrých časech doporučovali vládě, aby na takové situace vytvořila rezervy. Nyní tu žádné nejsou, takže si vláda na pokrytí deficitu bude muset půjčit. Momentální půjčování za poměrně příznivých podmínek a solidní úrokové míry však podle ní nemusí být napořád. Česko je malá otevřená ekonomika s mělkým finančním a krátkou dlužnickou historií. Investoři tak mohou rychlý růst našeho zadlužení vyhodnotit jako riziko mnohem dřív než u starých západních nebo velkých významných ekonomik.

Podle Zamrazilové je strukturální schodek, o který ministerstvo žádá v novele zákona o rozpočtové odpovědnosti, je podle rozpočtové rady nadměrný. Při 300 miliardovém schodku se stát s dluhem dostane pravděpodobně na 37 procent HDP, což by bylo schůdné, pokud by uvažoval o fiskální konsolidaci v nejbližších letech. Pokud by byl při letošním rozpočtovém schodku 300 miliard podle novely schválen strukturální schodek až ve výši čtyř procent HDP, celkové zadlužení by atakovalo 40 procent HDP už v roce 2021.

„Je tu důvodná obava, že rozšíření limitu pro strukturální schodek povede k tomu, že se do rozpočtu zabuduje zvýšení mandatorních výdajů, které by se pak těžko rušily. Tato situace je výjimečná, to nikdo nepopírá. Ale měla by se řešit formou jednorázových opatření, která by mohla být velmi aktivní, velmi masivní, ale nepropisovala by se do struktury veřejných rozpočtů natrvalo.” řekla předsedkyně rozpočtové rady.

Aby vláda udržela nižší schodky, musela by také více šetřit. Obecně by se mělo podle Zamrazilové neškrtat na investicích a šetřit na provozu. V čem by se dalo podle ní ušetřit? Mluvila o slevách na jízdném, dále se zmínila o tom, že se navyšovala už tak nejštědřejší rodičovská na světě nebo se schválila štědrá valorizace důchodů.

„Máme relativně zdravé veřejné finance, protože máme relativně mladou populaci. Počítalo se s tím, že až přijde náraz spojený s příchodem silných populačních ročníků do důchodového věku, bude český veřejný dluh pod 30 procenty HDP. Změkčením pravidel rozpočtové odpovědnosti se nám posouvá i tato dlouhodobá dluhová trajektorie. A o tom dnes nikdo nehovoří. Proto mi tak vadí, že si chce vláda naordinovat vyšší schodek v době nouzového stavu.”

Zdroj: Seznam Zprávy


Vydáno
21. 4. 2020
Tagy