Zadejte hledaný výraz...

Zákaz TikToku v USA byl odložen

Distribuce TikToku v USA měla být původně od neděle zablokována, americké ministerstvo obchodu však toto rozhodnutí odložilo o týden, do půlnoci 27. září. Důvodem totiž bylo předběžné opatření soudu, které zatím zablokovalo toto nařízení. Americký prezident Donald Trump přitom podpořil navrhovanou dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínského vlastníka TikToku ByteDance o převzetí amerických aktivit aplikace.

Trump se zaměřuje také na aplikaci WeChat. Podle dřívějšího rozhodnutí americké vlády měly mít od neděle americké firmy zakázanou distribuci obou aplikací. Obchody Apple a Google je tak měly odstranit ze své nabídky.

Zablokování nařízení

Americká soudkyně Laurel Beelerová přes víkend zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu o odstranění aplikace z obchodů. Ministerstvo spravedlnosti požádalo Beelrovou, aby toto nařízení neblokovala, protože by tak zmařila prezidentovu snahu o vyřešení ohrožení národní bezpečnosti. Beelerová namítla, že chybí konkrétní důkazy o tom, že by aplikace představovala hrozbu.

Soudkyně se také domnívá, že žaloba podaná uživateli přináší vážné otázky kolem opodstatněnosti požadavku, zvláště v souvislosti s prvním dodatkem ústavy. Ten garantuje svobodu projevu.

Aliance uživatelů WeChat, která napadla nařízení, ocenila rozhodnutí jako důležité vítězství pro miliony uživatelů aplikace v USA. Její právník Michael Bien upozornil, že USA nikdy neuzavřely velkou komunikační platformu, a to ani v době války.

Vytvoření nové společnosti TikTok Global

Tento odklad by měl poskytnout ByteDance, čínskému vlastníkovi aplikace TikTok, čas na dokončení dohody se společnostmi Oracle a Walmart ohledně vytvoření nové společnosti s názvem TikTok Global, která zabezpečovala operace TikToku v USA.

Ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že společnost Oracle převezme zodpovědnost za technologii a bezpečnosti, aby byla zajištěna ochrana údajů o amerických uživatelích. Transakci bude muset schválit výbor pro zahraniční investice v USA. Podle zdrojů dala vláda stranám na dokončení dohody týden. Schválit ji však bude muset i Čína.

Zprávy o dohodě se však přitom liší. Zatímco čínský ByteDance v pondělí prohlásil, že TikTok Global se stane jeho dceřinou firmou, ve které bude vlastnit 80 procent globálních operací, Oracle a Walmar oznámili, že budou vlastníky většinového podílu v aplikaci.

Trump s dohodou souhlasí

V polovině srpna dal Trump čínské společnosti ByteDance 90 dní na to, aby prodala americké aktivity TikToku. Zdůvodňoval to obavami, že čínská firma může poskytovat čínské vládě osobní údaje až 100 milionů Američanů, kteří aplikaci používají. V sobotu však uvedl, že podporuje dohodu, která umožňuje společnosti TikTok pokračovat v činnosti ve Spojených státech.

Dále čtěte:

EU chce jednotná pravidla pro elektronické platby v reálném čase

ByteDance plánuje IPO nové společnosti TikTok Global

Zdroj: Reuters


Vydáno
21. 9. 2020
Tagy