Přesvědčit mladé lidi, že koronavirus může představovat riziko i pro jejich zdraví, zůstává pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) nadále výzvou. Alespoň to tak uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus během tiskové konference v ústředí organizace v Ženevě.
“Už jsme to říkali dříve a řekneme to znovu, mladí lidé nejsou neporazitelní.” řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Mladí lidé se mohou nakazit, mohou v důsledku nemoci COVID-19 zemřít a mohou přenášet virus na ostatní.”
Epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová uvedla, že většina mladších lidí má spíše mírnější průběh onemocnění nového typu koronaviru, ale není tomu tak vždy. Jsou známé i případy úmrtí mladých lidí na koronavirus.
Kherkoveová dodává, že i lidé s mírnějším průběhem se mohou potýkat s dlouhodobějšími důsledky nemoci. Někteří tak trpí silnou únavou, dušností či dalšími obtížemi, které jim znepříjemňují návrat do normálního života.
“O koronaviru a jeho dopadu na lidský organismus se stále ještě učíme.” upozornila.
Epidemioložka znovu uvedla hygienická opatření, které by lidé měli dodržovat, aby se zamezilo šíření viru. Patří mezi ně důkladné mytí rukou, dodržování rozestup, nošení roušek a vyhýbání se přeplněným místům jako např. bary.
Právě bary jsou v současnosti po celém světě místem, která podle epidemioložky fungují jako zesilovače přenosu. “Rozumíme tomu, že mladí lidé chtějí pokračovat v normálním životě. Stále jsou však situace, kdy se virus, pokud je přítomen, dokáže rychle a účinně přenášet.”
Odborníci varují, že v posledních týdnech bylo nákazou postiženo více mladých lidí. Americký imunolog a člen krizového štábu pro boj s koronavirem Anthony Fauci již dříve poznamenal, že ve Spojených státech klesl průměrný věk nově nakaženého člověka klesl oproti začátku pandemie o 15 let. “Musíte nést odpovědnost za sebe, ale také i tu kolektivní. Nejste ve vakuu.” upozorňuje Fauci.
Koronavirus se více šíří mezi mladými lidmi i v Česku
Z rozboru dat o průběhu epidemie v Česku vyplývá, že i u nás se koronavirus začíná více šířit mezi mladými lidmi, kteří si s nemocí ani příliš nelámou hlavu. „Zjistili, že jim koronavirus nic neudělá. Nemají příznaky, a tak ho po dvou třech měsících přestali řešit,“ říká Daniel Münich, ředitel ekonomického centra CERGE-EI, který se podrobnějším rozborem státních dat o nemoci zabývá.
U lidí ve věku od 16 do 24 let je výskyt nemoci v posledních týdnech víc než dvojnásobný oproti zbytku populace. Počty nakažených u mladších ročníků tak poslední dobou výrazně vzrůstají. Klesl také průměrný věk nově nakažených na 35 let, což je o deset let než na začátku epidemie na jaře.
Aktuální výskyt koronaviru naleznete zde
Dále čtěte:
Nová strategie testování na COVID-19 v ČR od podzimu
Česká ekonomika podle ČSÚ klesla o 10,7 procenta
Zdroj: CNBC