Pandemie koronaviru, březnový propad akciových trhů, a hlavně nové investiční aplikace, které umožňují obchodovat bez poplatků, přitáhly k obchodům s akciemi i nezkušené nováčky. Jednou z takových je aplikace Robinhood, která má v současné chvíli přes 13 milionů uživatelů a získala většinu své popularity během pandemie.
Robinhood je uživatelsky přívětivá mobilní aplikace na bezpoplatkové obchodování akcií a řady dalších finančních instrumentů. Za aplikací stojí dva absolventi Stanfordské univerzity Vladimir Tenev a Baiju Bhatt.
Extrémní situace na trzích a karanténní opatření kvůli koronaviru vyvolaly rekordní popularitu sedm let staré společnosti. Během čtyř měsíců nabrala tři miliony nových uživatelů, z nichž mnozí uskutečnili přes ni svůj první obchod.
Gamifikace
Došlo tak k gamifikaci tohoto riskantního řemesla. Gamifikace je relativně novou technikou marketingu. Společnosti se snaží zvyšovat zájem zaměstnanců a klientů pomocí užívání herních prostředků, herních designů či herního myšlení do svého řešení. Díky tomu se tak Robinhood stal přelomovou aplikací, která přilákala na prostředí brokerů mladou uživatelskou základnu.
Tvorba akciových bublin
Tito noví a nepříliš zkušení investoři pak svými obchody přispívají na burze k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny. Uživatelé si často si ohledně obchodu vzájemně radí a povzbuzují se na chatu.
Pak ale mohou nastat takové situace, kdy se přes 15 tisíc uživatelů aplikace rozhodlo, že dobrou investicí by mohla být malá a poměrně neznámá čínská realitní firma Fangdd Network Group z města Šen-čen. Její akcie pak vzrostly třináctinásobně, tržní hodnota firmy se dostala na čtyři miliardy dolarů (téměř 95 miliard korun). Hned následující den se však ukázalo, že nákup těchto akcií nebyl dobrý nápad. Akcie totiž o 80 procent klesly.
Implementace této marketingové strategie fungovala. Na sociální síti Twitter se však množí hlasy, které volají po redukci herních mechanik a po zajištění nových pravidel.
Silnou diskusi, do jaké míry je gamifikace obchodování žádoucí, vyvolala i sebevražda Alexandra Kearnse, dvacetiletého studenta, který si sáhl na život poté, co na svém účtu v aplikaci uviděl záporný zůstatek ve výši 730 tisíc dolarů. Ve skutečnosti nešlo o reálný dluh, jako spíše o nepochopení obchodu s opcemi a problém uživatelského rozhraní.
Podle investorky Kateřiny Zychové z Verdi Capital je opční obchodování vysoce riskantní, tím spíš pro nezkušené tradery. Existují různé nástroje, jimiž lze ztráty limitovat, běžný uživatel však o nich nemusí vědět. Jan Hájek z fondu Top Stocks uvedl, že náročné je také to, že člověk musí kromě analýzy trefit i timing. Podle Zychové je tak větší edukace trhu pro Robinhood absolutní i reputační nutností.
Aplikace se změní
Spoluzakladatelé aplikace vyjádřili nad tragickým osudem Kearnse zármutek a uvedli, že již minulý týden se celý tým soustředil na to, jak může uživatelskou zkušenost vylepšit. Zejména se soustředili na pole zdánlivě jednoduchých, nicméně reálně komplikovaných opčních obchodů.
Robinhood by tak měl zapracovat na třech hlavních bodech: složitější autorizační proces pro sofistikované opční obchody, více vzdělávacího obsahu a úprava rozhraní, zejména toho, jak se v aplikaci zobrazuje kupní síla, neboli buying power (peníze, které má obchodník k dispozici k nákupu), což je údaj, který se stal Kearnsovi osudným.
Podobná situace jako na přelomu tisíciletí
Někteří odborníci fenomén takzvaného robinhoodového trhu přirovnávají k bublině dot.com z přelomu tisíciletí tedy k podobným cenovým skokům technologických firem z počátků internetu. Zda se tentokrát bude situace opakovat, záleží podle ředitele analytické společnosti Bianco Research LLC Jima Bianca na chování americké centrální banky (Fed) a na tom, zda dokáže trh usměrnit tak, aby si z něj každý něco odnesl.
Dále čtěte:
Apple bude do svých počítačů montovat vlastní čipy
Nejrychlejší počítač na světě zkoumá šíření koronaviru
Zdroj: investing.com; Patria.cz; fxstreet.cz; Forbes.cz; czechcrunch.cz