Zadejte hledaný výraz...

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky?

Téma investice do fotovoltaiky je v současnosti v Česku dosti upozaděné. Podle Solární asociace přitom zájem o fotovoltaické panely během koronavirové krize rostl. Analytici k tomu uvádí, že náklady na výrobu elektřiny dlouhodobě klesají, za posledních deset let se souhrnné náklady snížily na desetinu. Stále se však nabízí otázka, zda se investice do vlastního zdroje opravdu vyplatí.

Návratnost fotovoltaiky lidé obvykle vypočítávají tak, že vstupní investici porovnávají s cenou energie, kterou jsou schopni ročně ušetřit. Tento výpočet je však velmi zjednodušený. Vzhledem k dlouhodobosti investice by se do výpočtu měla promítnout inflace, odhad zdražování elektřiny a předpokládané dodatečné investice a spousta dalších faktorů.

Co byste rozhodně měli brát v potaz?

Pro začátek je nutno říci, že v podmínkách České republiky nelze být ve výrobě elektřiny stoprocentně soběstačný, dokážete tím však pokrýt značnou část své spotřeby.

K tomu je potřeba i přizpůsobit svůj životní styl, tedy nejvíce využívat tuto energii v době, kdy elektrárna vyrábí nejvíce energie (tedy ne večer).

Větší zdroj tak nemusí znamenat vyšší úsporu energie, zcela podstatná je míra využitelnosti. Sestava by tak měla být od dodavatele navržena na míru konkrétnímu objektu tak, aby toto řešení umělo zužitkovat alespoň 70 procent vyrobené energie.

To nás dostává k samotnému dodavateli. V tomto případě je důležité porovnávat sestavy jednotlivých dodavatelů, kteří obvykle nabízejí podobné, ale za velmi odlišné ceny. A zatímco někteří mohou nabídnout zajímavou návratnost, u jiných se to už nemusí vyplatit.

Díky fotovoltaické se navíc zlepší celkové zhodnocení nemovitosti, což se projeví zejména u jejího prodeje. S vlastním zdrojem energie a lepším energetickým štítkem tak dům získá plusové body, které zvýší jeho prodejní cenu.

Návratnost již klidně během několika let

Výrobci solárních panelů obvykle počítají s jejich minimální životností kolem 20 let. Náklady na montáž a pořízení by se vám zpravidla měly vrátit do 10 let, často i mnohem dříve. Závisí to na mnoha faktorech, jako klimatické podmínky v dané oblasti, orientace panelů, již zmíněná míra využitelnosti a také náklady na servis a údržbu. Spousta odborných firem však v současnosti dokáže navrhnout nejlepší řešení a také propočítá návratnost investice.

Státní dotace zkrátí dobu návratnosti investice

Pro mnohé může být instalace solárních panelů na rodinné domy zajímavá díky státním dotacím, které mohou snížit pořizovací náklady až o polovinu a zkrátit tak dobu návratnosti investice.

V současnosti tak vlastníci nebo stavebníci rodinných a bytových domů (fyzické i právnické osoby nebo nabyvatelé nového rodinného domu či bytu) mohou požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Žádosti lze podávat pomocí online formuláře před zahájením, v průběhu nebo po dokončení projektu průběžně až do 31. prosince 2021, nebo do vyčerpání alokace.


Dále čtěte:

Zájem o fotovoltaiku v Česku roste, ve srovnání s jinými zeměmi však zaostáváme

ČR a Slovensko mají podle studie nejnižší podíl obnovitelných zdrojů energie v EU



Vydáno
2. 2. 2021
Tagy