Zadejte hledaný výraz...

Vliv pandemie na nezaměstnanost ve světě

Mezinárodní organizace práce (ILO) začátkem dubna varovala, že nynější pandemie a s ní spojená globální krize povede na celé světě k zániku až 30 milionů pracovních míst. Globální finanční krize přitom zvýšila počet nezaměstnaných zhruba o 25 milionů. Pandemie koronaviru sníží podle ILO ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 procenta, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek.

Nezaměstnanost v EU

Evropská komise odhaduje, že míra nezaměstnanosti v EU vzroste z loňských 6,7 procenta na 9 procent. Hospodářství EU čeká letos propad o rekordních 7,4 procenta.

Nezaměstnanost v Evropě by se podle společnosti McKinsey mohla téměř zdvojnásobit. V ohrožení by se kvůli škrtům, snižování mezd a pracovních hodin mohlo ocitnout asi 59 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti ve 27 zemích unie by tak letos mohla vystoupit na 7,6 procenta. V nejhorším scénáři pak společnost odhaduje, že se míra nezaměstnanosti příští rok vyšplhá na 11,2 procenta.

V Německu vzrostl počet nezaměstnaných v dubnu o 308 tisíc a dostal se na 2,64 milionu. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 5,8 procenta, zatímco v březnu činila 5,1 procenta.

Francouzská ekonomika by podle agentury Fitch Ratings měla letos klesnout o sedm procent. Nezaměstnanost ve Francie by pak měla dosáhnout 11 procent a zaniknout by mělo 1,4 milionu pracovních míst.

Ve Španělsku by měla míra nezaměstnanosti podle vládních odhadů vystoupat na 19 procent ze 13,8 procenta, na kterých byla koncem roku 2019.

V Itálii by podle ekonomů měla míra nezaměstnanosti stoupnout na 11,2 procenta. V Itálii však byla vysoká nezaměstnanost již před začátkem pandemie, loni činila 9,9 procenta. Po hospodářské krizi v letech 2008 až 2010 vyšplhala na svém vrcholu na 12,7 procenta.

Podle odhadů slovenské centrální banky (NBS) z konce března předpokládaný pokles slovenské ekonomiky povede ke ztrátě 75 000 až 130 000 pracovních míst. Znamenalo by to tak zvýšení míry nezaměstnanosti na 7,5 až 10 procent z dosavadních šesti procent.

V České republice bylo v dubnu bez práce 254 tisíc lidí, což je nejvíce od března 2018. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta.

Kanada

Kanada hlásí výrazný nárůst nezaměstnanosti. V dubnu stoupla na 13 procent, což je o 5,2 procenta více než v březnu. Jedná se tak o nejvyšší měsíční nárůst od roku 1982.

Dále čtěte:

Míra nezaměstnanosti v USA na poválečném maximu

Při druhé vlně doporučují odborníci populaci promořit

Zdroj: Patria.cz, Reuters


Vydáno
8. 5. 2020
Tagy