Zadejte hledaný výraz...

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti

Ve čtvrtek 30. dubna vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty u hypoték budou nadále možné u všech smluv uzavřených do konce roku 2021. Zákon ještě musí projít Sněmovnou.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla ve čtvrtek na tiskové konferenci, že se po velice dlouhé debatě nakonec na zrušení daně shodli. Schillerová zrušení slibovala už od konce března a téměř zastavila realitní trh.

Novela by však měla mít zpětnou účinnost. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března, kterou ministerstvo kvůli pandemii odložilo do konce srpna, již daň platit nebudou. Nebudou ji muset platit ani ti, kteří koupili nemovisto nebo pozemek již v prosinci 2019 a pokud ji už zaplatili, budou jim peníze vráceny.

Podmínka

Podmínkou zrušení daně je však doba po kterou musí vlastník platit daň z příjmu, pokud se rozhodne nemovitost prodat. Ta dnes činí až 15 procent a platí se z rozdílu toho původní ceny nemovitosti a ceny, za kterou se prodala. Daň z příjmu při prodeji musí vlastník platit, pokud nemovitost prodá do pěti let. Vláda však tuto dobu navrhla prodloužit na 10 let. Chtějí tak omezit spekulanty, kteří domy ve velkém nakupují a pak za draho prodávají a pomoci tak mladým rodinám. Prodloužení doby však bude platit až pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Tuto novelu předloží vláda až ve standardním legislativním procesu. Podle Schillerové by se neměla projednávat ve stavu nouze.

Snaha oživit trh

Ministryně dodala, že z poklesu nájmu je vidět, že cena nemovitosti klesá, což by mohlo trh oživit. Daň z nabytí nemovitosti dnes činí čtyři procenta z kupní ceny a od roku 2016 ji platí kupující. Platí se jak ze staveb tak i pozemků. Neplatí se však z novostaveb a osvobozeni jsou ti, kteří nemovitost získali v dědictví či darem.

Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet přišel po zbývající část roku 2020 o výnos ve výši 10,6 miliard korun a v následujících letech o výnos ve výši 13,8 miliard. Pozitivní dopad zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení na veřejné rozpočty je odhadován ve výši přibližně 5 miliard korun.

Dále čtěte:

Co všechno je od 11. května povoleno?

Úvěr nedostane každý, kdo o něj požádá

Zdroj: novinky.cz, mfcr.cz


Vydáno
1. 5. 2020
Tagy