Vláda schválila návrh zákona o náhradním výživném. Podle přijatého návrhu by děti neplatičů mohly dostávat novou dávku. Úřad práce by jim poskytoval stanovené výživné, nejvýše však tři tisíce korun. Vyplácel by podporu nejdéle dva roky. Podmínkou by bylo to, že rodič nedostal peníze za čtyři měsíce a po dlužníkovi už je začal vymáhat v exekuci či u soudu. Zákon ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.
Ministerstvo práce předložilo zákon o zálohovaném výživném již loni na začátku roku. Od té doby se norma několikrát změnila. Nyní předloha změnila i název a týká se tedy náhradního výživného.
Návrh zákona nyní dostanou poslanci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sdělila, že očekává bouřlivou debatu. Podle plánu by norma mohla začít platit v polovině příštího roku, tedy od 1. července 2021.
Rodič, který výživné od neplatiče nedostává, nebo dostává jen část, by měl o náhradní alimenty požádat krajský úřad práce. Ten by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal jen část, stát doplatí zbytek. Nejvýše však poskytne tři tisíce korun.
Podle Maláčové se tímto návrhem snaží řešit společenskou situaci. Podle ní v naší společnosti přestalo být normální nést odpovědnost za své děti. Chce tak docílit toho, aby se alimenty platily a aby dlužnou částku z dlužníka dostali. Návrh je však postavený na hašení škod, neřeší příčiny problému.
Příjemce by každé čtyři měsíce musel dokládat, že má na pomoc dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Přeplatky by pak bylo nutné vrátit. Pohledávky na výživném by po neplatiči vymáhal úřad práce.
V podkladech ministerstvo práce uvedlo, že by úřady mohly ročně obdržet asi 24 tisíc žádostí o náhradní výživné a vyplatit by se tak na něm mohlo přibližně 861 milionů korun. Vymoci zpět by se přitom mohla asi desetina částky. Dalších zhruba 115 milionů korun by bylo potřeba v prvním roce na přijetí 155 úředníků, kteří by agendu vyřizovali. Resort by za 38 milionů korun pořídil pak ještě nový informační systém o výživném, jeho provoz by ročně mohl stát 12 milionů korun.
Dále čtěte:
Zdravotnická zařízení se dočkají kompenzace
Soud zamítl návrh na zrušení hranic škody u trestných činů
Zdroj: ČTK; idnes.cz