Pandemie nemoci COVID-19 nepříznivě ovlivnila 54 procent evropských firem, přičemž zasažené podnikatelské subjekty kromě poklesu příjmů nejčastěji evidovali zpožděné platby od zákazníků a přerušení dodavatelského řetězce. Vyplývá to z průzkumu poradenské a pojišťovací společnosti Euler Hermes.
Společnosti zasažené koronavirovou krizí nejčastěji uváděly vliv pandemie na pokles poptávky a výnosů. Výjimkou je Rusko, kde respondenti označili za největší výzvu tohoto krizového opožděné platby. Zpoždění plateb od zákazníků zaznamenalo v průzkumu 32 procent respondentů, přerušení dodavatelského řetězce pocítilo 27 procent firem a 16 procent společností cítí tlak na likviditu svého podniku.
Nárůst poptávky během pandemie zaznamenalo 19 procent klientů Euler Hermes, zejména z odvětví IT a odvětví vybavení pro domácnosti. Dodavatelé automobilových komponentů, odvětví textilu a kovovýroby odpověděli, že poptávka po jejich produktech klesla nejvýrazněji.
Třetina účastníků průzkumu uvedla, že přijali určitou formu vládních stimulů na podporu podnikání během koronavirové krize. Nejvíce, konkrétně 50 procent, to bylo mezi polskými a britskými respondenty. Po nich následovaly ještě holandské společnosti, ze kterých vládní stimuly využilo 40 procent.
Dvě pětiny evropských firem očekávají v porovnání s minulým rokem pokles obratu a třetina firem předpokládá, že bude mít stejný obrat jako v loňském roce.
Optimističtější jsou společnosti ve finančních prognózách na rok 2021. Více než 48 procent respondentů se domnívá, že obrat bude v následujícím roce vyšší než v roce 2019. Až 39 procent firem očekává nárůst obratu o 11 až 20 procent. Dalších 41 procent dotázaných předpokládalo obrat na úrovni roku 2019. Výrazný růst obratu očekávají zejména firmy v Rusku, Skandinávii, Velké Británii. Naopak nejnižší očekávání mají společnosti v Belgii a Holandsku.
Dále čtěte:
Mezinárodní měnový fond: koronavirová krize ještě neskončila
Čínské firmy to budou mít v USA těžké i po odchodu Trumpa
Zdroj: Financial Times; CNBC