Zadejte hledaný výraz...

Více než polovina Čechů má problém vyjít s výplatou

Více než polovina Čechů má nyní problémy vyjít s výplatou. Každý desátý si musí před výplatou půjčit, 43 procent lidí navíc žije od výplaty k výplatě. Před nouzovým stavem to přitom bylo podle průzkumu 28 procent lidí.

Výsledky průzkumu

Schopnost vyjít s výplatou je podle odborníků otázka disciplíny a plánování výdajů. Ty však sleduje a eviduje jen 29 procent Čechů. Každý desátý Čech s výplatou nevyjde a musí si půjčit, nejčastěji to jsou mladí ve věku 27 až 35 let, lidé se základním vzděláním a také ženy.

Z průzkumu vyplývá, že by se většina respondentů pro krátkodobou finanční pomoc obrátila na rodinu (65 procent), menší část ještě na přátele (18 procent). 14 procent by pak využilo kreditní kartu, pro úvěr by do banky šlo 18 procent dotázaných a u nebankovní instituce by pomoc hledala tři procenta Čechů.

Podle jednatele Fair Creditu Tomáše Konvičky se aktuální situace citelně dotkla řady domácích rozpočtů. Data ukazují, že se většina spoluobčanů snaží chovat zodpovědně. I když jich velký podíl žije od výplaty k výplatě, pokouší se dále nezadlužovat.

S opatřeními proti šíření koronaviru souvisely často i nižší výdaje, kdy lidé ušetřili za cestování do zaměstnání, za výdaje spojené se školou, nebo stravováním v zaměstnání. Podle Konvičky by se však s tím, jak se bude život vracet k normálu, mohla finanční tíseň některých domácností ještě prohloubit. V takovém případě by pak lidem doporučil hledat pomoc u nejužší rodiny a přátel.

Detailní přehled o výdajích má 29 procent dotázaných, častěji pak lidé nad 45 let. Více než šest z deseti Čechů pak má spíše jen povrchní přehled. Zbývajících devět procent dotázaných se řídí pouze zůstatkem na účtu a výdaje nehlídají.

Plánování výdajů

V případě napjatého domácího rozpočtu je o to více důležité získat přehled o všech výdajích, a ty dopředu plánovat. Jako první musí přijít nezbytné výdaje spojené s bydlením, náklady na jídlo, ale i umoření dluhů jako jsou hypotéka nebo spotřebitelské úvěry. Jakékoliv prodlevy se splácením dluhů se z dlouhodobého hlediska podle Konvičky nevyplatí, prodraží se a v konečném důsledku tak lidé mohou skončit v dluhové pasti.

Dále čtěte:

Vliv pandemie na nezaměstnanost ve světě

Při druhé vlně koronaviru doporučují odborníci populaci promořit

Zdroj: ČTK


Vydáno
9. 5. 2020
Tagy