Zadejte hledaný výraz...

V Praze lidé podali desítky oznámení kvůli nouzovému stavu

Foto: transparency.cz

Trestních oznámení kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedených kvůli epidemii koronaviru nadále přibývá. Pražské městské státní zastupitelství (MSZ) evidovalo na konci minulého týdne zhruba 20 podání. Přes dvacet jich pak dorazilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Žalobci oznámení vyhodnocují, některá již odložili nebo vyhodnotili jako možný přestupek.

Trestní oznámení

Nouzový stav, který vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, již v neděli skončil. Trval tak celkem 66 dní. Některá opatření související s nákazou či nákupy ochranných pomůcek však měla své odpůrce. Trestní oznámení podal například opoziční zastupitel Prahy 4 a bývalý místostarosta Tibor Vansa, kterému se nelíbil nákup desinfekce, který uskutečnila radnice Prahy 4. Na žalobce se obrátil také předseda lidovců Marian Jurečka. Podle něj ministerstvo zdravotnictví nepostupovalo hospodárně při nákupu ochranných pomůcek proti koronaviru.

Podle mluvčího MSZ Aleše Cimbaly se lidé na státní zastupitelství obracejí s trestními oznámeními na představitele vlády, samospráv i na členy krizového štábu. Oznamují i podezření ze šíření nemoci či poplašné zprávy. Z části jsou však tato podání bez dalšího opatření založena. Popsaná jednání totiž nenaplňují skutkovou podstatu tresného činu. Jsou tedy odložena či postoupena jako přestupek. MSZ také některá trestní oznámení předalo obvodním žalobcům, některá ještě dále vyhodnocuje. Podle Cimbaly zatím v žádné z věcí nebylo dosud zahájeno trestní řízení.

Nejvíce na Praze 1

Z obvodních státních zastupitelství je nejvíce podání evidováno v první městské části. U žalobců z Prahy 1 skončilo i jedno z prvních trestních oznámení, které zaslali brněnská právnička Vendula Zahumenská s manželem. Podali ho na premiéra Andreje Babiše, ministry vnitra a zdravotnictví a na epidemiologa Romana Prymulu. Podezřívají je totiž v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z možného spáchání řady trestných činů.

Kvůli nouzovému stavu podávají lidé také správní žaloby. Pražský městský soud na základě jedné z nich zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, která se týkala maloobchodního prodeje a omezení volného pohybu osob. (Soud zrušil opatření omezující obchod a volný pohyb)

I po skončení nouzového stavu nadále platí některá bezpečnostní opatření. Místo krizového zákona se však opírají o zákon o ochraně veřejného zdraví.

Dále čtěte:

Soudy očekávají příliv nových případů

Stát by měl podle podnikatelů přispět na škody

Ministerstvo zdravotnictví převezme chytrou karanténu

Zdroj: ČTK, novinky.cz


Vydáno
19. 5. 2020
Tagy