V době, kdy se hledá efektivní způsob, jak zamezit šíření koronaviru, každá země především experimentuje ve snaze najít ten nejúčinnější. Klíčové je především testování. Testy a lékařské kapacity jsou však omezeným artiklem, proto se současně s tím rozjíždí tzv. trasování, kdy se hygienici snaží dohledat, s kým byl nakažený v kontaktu.
Plošné testování bohužel zatím není možné. Je tedy potřeba alespoň otestovat ty, u nichž se zjistilo, že přišli do kontaktu s nakaženým – ty, co také mohou být potenciálně nakažení. V ČR se v na tohle téma vede debata již několik posledních týdnů, hlavně v souvislosti se sledováním lidí, jejich mobilních telefonů a pohybu.
Chytrá karanténa byla v Česku poprvé představena v průběhu března. Spolupracovali na ní české technologické firmy a experti v rámci iniciativy COVID19CZ společně s ministerstvem zdravotnictví a hygieniky, kteří mají trasování a dohledáváni nakažených na starost. O chytré karanténě čtěte více zde.
Testování chytré karantény nemá hladký průběh – čtěte více zde
S testováním chytré karantény budou pomáhat medici – více se dočtete zde
Iniciativa COVID19CZ nyní přišla s dalším projektem, který by měl chytrou karanténu posunout dál. Jedná se o novou aplikaci eRouška, kterou zaštiťuje ministerstvo zdravotnictví. Poslouží ke snadnějšímu, efektivnějšímu a rychlejšímu dohledávání lidí, u nichž je vzhledem ke styku s nakaženým vysoké riziko nákazy.
Využití technologie Bluetooth
Aplikace je dostupná pro telefony s operačním systémem Android a iOS (na iPhone by měla vyjít v nejbližších hodinách/dnech) a je založená na technologii Bluetooth. Pokud tedy dá uživatel svolení, mohou si telefony s aktivním Bluetooth mezi sebou dát vědět, jakmile se potkají. Aplikace tak uloží do telefonu anonymizovaná data o mobilních zařízeních se stejnou aplikací, která se v poslední době vyskytovala poblíž.
Pokud následně vyjde uživateli pozitivní test na koronavirus, lze data využít k tomu, aby pověření hygienici spárovali anonymizovaná indentifikační čísla s telefonními čísly. Díky tomu bude možné ty, se kterými přišel nakažený do styku, konktaktovat.
Řešení společností Apple a Google
Řešení na podobném technologickém základu představily také společnosti Apple a Google. Podobnou funkcionalitu mají v plánu nasadit přímo do svých operačních systémů. Právě trasování a identifikace potenciálně nakažených osob pomocí Bluetooth se z pohledu mnoha odborníků ukazuje jako vhodné řešení i s ohledem na ochranu soukromí.
Čeští vývojáři již jsou v kontaktu s týmy Applu i Googlu. Jakmile bude v jejich operačních systémech trasovací zařízení k dispozici, bude se řešit kompatibilita s aplikací eRouška.
„Je skvělé, že Google a Apple se rozhodli aplikace typu eRouška podpořit přímo ve svých systémech, a to na základě řešení velmi podobného tomu českému. Ještě důležitější je, že trasování kontaktů standardizují do jednoho, globálně kompatibilního řešení. To bude potřeba v situaci, kdy se opět otevřou hranice a bude obnoven volný pohyb osob – půjde tak dohledat přenos nákazy, i když k němu dojde mezinárodně,“ říká Jakub Nešetřil, jeden z členů COVID19CZ a zakladatel platformy Česko.Digital.
„Všichni se chceme vrátit k našemu běžnému životu a chceme, aby plošná karanténa co nejdříve skončila. Proto musíme každý, kdo může, pomoci hygieně dnešní situaci zvládnout. Každý z nás tak musí být schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. A k tomu slouží nová aplikace eRouška,“ vysvětluje jeden z jejích autorů Vojtěch Komenda.
Ochrana soukromí
Komenda a jeho tým především kladli důraz na ochranu soukromí. To je totiž téma, které se v souvislosti se způsoby trasování hodně řeší. Autoři uvád, že celý systém aplikace je v souladu s GDPR, aplikace je navíc open source, takže se může kdokoliv podívat do jejího kódu. Data z aplikace nejsou nikde sdílena, ukládají se po dobu jednoho měsíce pouze přímo v telefonu majitele. Bez jeho souhlasu k nim nemá nikdo přístup, ani hygienici.
Martin Půlpitel z Fakulty informačních technologií ČVUT a zakladatel vývojářské firmy Ackee doplňuje, že aplikace nevyužívá sběru informací o poloze zařízení a tím i šetří baterii telefonu. Díky využití Bluetooth eRouška registruje pouze kontakt s jinými telefony.
Zdroj: czechcrunch.cz