S koronavirovou krizí přišel čas, kdy banky přešly z rozdávačnosti na maximální obezřetnost. Z rychlého vyplácení se tak stalo pomalé. K úvěrům COVID zaručeným Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) vzhlíželi podnikatelé jako k první pomoci. Ti, co však půjčky potřebovali nejvíc, nedostanou nic kvůli tomu, že jsou rizikoví.
Příliš mnoho žádostí
Miroslav Svoboda ze společnosti Deloitte uvedl, že žádostí bylo tolik, kolik jich ČMZRB zpracuje zpravidla za celý rok. Nyní je musí řešit v horizontu týdnů, a tak kapacitně nestíhá. Své kapacity sice posiluje i o lidi z jiných agentur, přesto však není schopna nápor zvládnout tak, jak podnikatelé očekávali.
Některé firmy dostali rovnou stopku, například jedna firma významného prodejce aut.I když firma pět let vydělává a platí daně, nesplňovala požadované kritérium. Vlastní jmění totiž nesmí být menší než polovina základního. Programy jsou podle podnikatele, tak složité, že je v podstatě nejde využít. Lidé tak nad tím stráví spoustu času a nakonec z toho nic nemají.
Úvěr nedostane každý, kdo požádá
Martin Šindler z firmy Deloitte podotýká, že se banka musí podřídit vlastním pravidlům pro poskytování úvěrů. Nelze jí nařídit poskytnutí úvěru, přestože se to zdá v této situaci žadatelům nespravedlivé. Šindler poukazuje na to, že si podnikatelé mylně interpretovali propagaci těchto programů tak, že úvěr dostane každý, kdo požádá. Slíbenou pomoc tak pochopili jako odškodnění od státu. Tak tomu však není.
Český program COVID je nastavený tak, aby komerční banky nesly částečně riziko nesplacení poskytnutých úvěrů. Stát garantuje 80 % a u celkového portfolia úvěrů na banku pak jen maximálně 25 % z nesplacené částky. Tím pak dochází k selekci při schvalování žadatelů. Mnoho žadatelů tak neprojde, protože nedokážou své bance prokázat schopnost úvěr splácet.
Nejvíce postižený sektor
Nejvíce by potřeboval pomoc sektor ubytování, pohostinství, cestovního ruchu a služeb. Tyto sektory byly opatřeními proti šíření koronaviru postiženi nejvíce. Na státem garantované půjčky se však nemohou spolehnout. Pořád jsou totiž poskytovány bankami, které musí ze zákona půjčovat jen tam, odkud se peníze s určitou mírou pravděpodobnosti vrátí.
ČMZRB poskytnutými nebo zaručenými úvěry v rámci programů COVID podpořila do 28. dubna 780 živnostníků, malých a středních podnikatelů 6,5 miliardami korun. Více než polovina žadatelů pochází ze sektoru maloobchodu a služeb včetně restaurací, hotelů a cestovních kanceláří.
Firma musí vědět, z čeho bude splácet
Podle jednatele firmy Effetec Michala Frantíka může sice podpora typu COVID překlenout momentální problém, aby se firma znovu rozběhla. Kvůli relativně krátké době splatnosti by však měla zvážit výši požadovaného úvěru. Firma musí vědět, že čeho bude moct úvěr splatit, aby se nedostala do dalších problémů. V případě, že by nastala ekonomická krize, by to pro ni mohlo být i likvidační. Pro některé to tak může být pouze oddálením problému.
Podávání žádostí
Mikrofirma Effetec z Čelechovic na Hané zabývající se vývojem, výrobou a prodejem velkoplošných digitálních UV LED tiskáren, podala žádost o úvěr COVID I. Firma obchoduje po celém světě, jejím největším trhem je Itálie. Po vypuknutí pandemie a vyhlášení opatření však ze dne na den přišel propad. Podle Frantíka si malá firma může udělat zásoby, nejde to však na řadu měsíců. Je potřeba pomoc na její opětovné nastartování. „Je mi líto a skoro až stydno, že musím o podporu prosit, ale ekonomika i naše firma se kvůli koronaviru vypnula ze dne na den, proto si myslím, že ochota podpořit by měla být opravdová, tzn. jednoduchá a rychlá,“ řekl.
Podle jednatele firmy odpověď na žádost o COVID I nepřišla. Ohledně COVIDu II jim přišla odpověď s vysvětlením, kde u žádosti udělali chybu, a doporučením zažádat o COVID III. Jednou z chyb bylo, že formulář byl poslán ve špatném formátu a druhou, že žádali 100 % prostředků místo maximálně možných 80 %.
Michal Frantík chce i po předchozích zkušenostech žádat o COVID III. „Máme ale neoficiální informace, že banky zpřísňují pravidla k úvěrům, kdy se budou bát půjčovat firmám, které momentálně stojí, protože v nich nevidí návratnost dle jejich představ a mají obavy, zda se opravdu firmy nedostanou do insolvence,“ podotýká.
Dále čtěte:
Navýšení a rozšíření programu Pětadvacítka
Zdražování (nejen) kvůli koronaviru
Zdroj: Seznam Zprávy