Ústavní soud zrušil část volebního zákona, která se týká zvýhodňování vítěze voleb při rozdělování mandátů a násobení limitu pro koalice. Vyhověl tak stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09, podle nichž byly menší strany a jejich koalice znevýhodňovány. Pro vstup do Sněmovny tak bude platit jednotný limit 5 procent bez ohledu na to, zda půjde o samostatnou stranu či spojení několika subjektů.
Rozhodnutí se dotkne již podzimních voleb, podle Ústavního soudu mají politici dostatek času pro přijetí nové právní úpravy.
„Rizika spojená se změnou volebních pravidel by nastala až po uplynutí lhůty pro podávání kandidátních listin, tedy v srpnu 2021. To dává zákonodárci dostatečný prostor pro přijetí nové právní úpravy, která zrušené části čtyř paragrafů volebního zákona nahradí.“ uvádí US.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ještě před zveřejněním rozhodnutí naznačil, že plénum se na úterní poradě shodlo na protiústavnosti stávajícího stavu. Zajištění rovného volebního práva je podle něj nezpochybnitelným ústavním příkazem.
„Stanovení uzavíracích klauzulí pro koalice politických stran Ústavní soud shledal v rozporu s Ústavou,” uvedl soud.
Skupina 21 senátorů z různých klubů poukazovala ve svém podání na zrušení pravidel, která znevýhodňují menší strany a jejich koalice. Malé strany dosud potřebovali pro zisk jednoho poslaneckého mandátu ve volbách získat více hlasů než velké. Tento jev je výsledkem D’Hondtovy metody přerozdělování mandátů podle politické příslušnosti zvolených poslanců, která se v ČR používá.
Za neústavní považovali i klauzuli, podle které musí koalice dvou stran získat pro vstup do Sněmovny nejméně deset procent hlasů a koalice tří stran 15 procent.
Hamáček svolává jednání s ostatními politickými stranami
Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu ministr vnitra Jan Hamáček svolá jednání s ostatními stranami. Změny zákona musí schválit obě komory, zasedne proto i senátní ústavní komise.
„Respektuji verdikt Ústavního soudu. Svolám neprodleně jednání s ostatními politickými stranami, kde vnitro představí možné alternativy řešení,“ reagoval Hamáček.
Podle předsedy horní komory Miloše Vystrčila je Senát připraven iniciovat okamžitá jednání. „Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě respektuji a je akutní výzvou pro obě komory našeho parlamentu,“ uvedl.
Zdroj: ČTK