Ústavní soud zrušil část vládního ustanovení, které zakazuje maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách. Tato opatření nebyla podle něj dostatečně odůvodněna. Soud tak vyhověl stížnosti, kterou podalo 63 senátorů. Nález však neznamená bezprostřední otevření maloobchodních prodejen, protože soud zrušil ustanovení z 28. ledna, které ovšem platilo do 14. února.
Ústavní soud zrušil bod vládního opatření, podle kterého vláda s účinností ode dne 30. ledna do 14. února 2021 zakazuje maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách.
Ústavní soud zdůraznil, že nezpochybňuje existenci opatření, které se snaží zabránit či aspoň zmírnit šíření koronaviru. Vláda musí podle soudu svá rozhodnutí zdůvodnit. Zákaz maloobchodního prodeje, který doprovází seznam výjimek, znamená pro podnikatele nejistotu.
„Každé krizové opatření je politickým rozhodnutím, které musí být založeno na odborných podkladech, nicméně odpovědnost za ně nese vláda, nikoliv její odborní poradci,” připomněli v ÚS odůvodnění verdiktu, jehož zpravodajem byl soudce Vojtěch Šimíček.
Svaz obchodu vítá rozhodnutí soudu
Podle prezidenta svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Tomáše Prouzy jsou navíc aktuální opatření zcela totožná, takže jsou rovněž protiústavní a vláda by je měla zrušit. Vláda by podle svazu neměla hledat právní kličky, jak nerespektovat Ústavní soud, ale „měla by okamžitě do praxe zavést rovný postup vůči všem obchodům”.
Svaz usiluje také o to, aby vláda do týdne schválila systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky.
Dále čtěte:
Komora daňových poradců: Stát opět komplikuje zaměstnávání v ČR