Návrh zákona, který schválil americký senát, by mohl zamezit obchodování s akciemi řady čínských podniků na burzách ve Spojených státech. Návrh zákona však ještě musí schválit americká Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.
Zákon požaduje, aby zahraniční firmy, které jsou registrované na burzách v USA, dodržovaly předpisy pro audit a další finanční pravidla. Firmy podle zákona musejí rovněž sdělit, zda jsou vlastněny vládní institucí nebo nad nimi mají kontrolu. Zákon půjde aplikovat na všechny zahraniční podniky, které usilují o přístup k americkému kapitálu. Podle zákonodárců je však zaměřen hlavně na Čínu.
Čínské firmy, jako například Alibaba či Baidu, získaly od roku 1997 prostřednictvím primárních veřejných nabídek akcií (IPO) v USA přes 66 miliard dolarů. Akcie některých z největších čínských firem na americkém trhu následkem toho v New Yoeku klesají, zatímco širší trh roste.
Návrh zákona, představený senátorem Johnem Kennedym a Chrisem Van Hollenem, tedy vyžaduje, aby firmy doložily, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády. Pokud to společnosti nebudou moci prokázat, nebo pokud Úřad pro dohled nad auditingem (PCAOB) nebude moci provést audit dané společnosti po dobu tří po sobě jdoucích let, aby zjistil, zda není pod kontrolou zahraniční vlády, bude obchodování této společnosti na burze zakázáno.
Výstraha tak platí pro miliardy dolarů plynoucích do velkých čínských korporací, z nichž většina přitéká z penzijních fondů a univerzitních nadací hledajících tučné výnosy. Americké peníze také financují snahu technologických gigantů získat vedoucí roli od umělé inteligence přes autonomní řízení až po sběr dat na internetu.
Čína by měla hrát podle pravidel
Kennedy řekl, že se nechce dostat do nové studené války. Chce jen, aby Čína hrála podle pravidel. Van Holen uvedl, že společnosti na burze by se měly držet stejných standardů. Tento návrh zákona podle něj zavádí rozumné změny na úrovni podmínek hry a poskytuje investorům transparentnost, kterou potřebují, aby mohli činit informovaná rozhodnutí. Řekl, že je hrdý na to, že návrh zákona prošel a vyzývá kolegy ze Sněmovny, by jednali rychle.
Přísnější dohled USA by mohl potenciálně ovlivnit budoucí plány soukromých čínských korporací ohledně listingu. Podle Jamese Hulla, pekingského analytika a manažera portfolia u Hullx, již od loňska mnoho čínských společností kótovalo své akcie v Hongkongu, potom, co se začala diskuze o čím dál vyšších požadavcích na zveřejňování informací. Hull také dodal, že čínské subjekty kótované na americkém trhu jsou v nadcházejících letech potenciálně zasaženy.
Toto opatření Senátu je příkladem rostoucího potlačování Číny, které roste jak v obchodu, tak i v dalších oblastech. Zákon přichází v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Čínou velmi napjaté. V současnosti je to hlavně kvůli pandemii koronaviru. Spojené státy tvrdí, že Čína sehrála významnou roli v tom, že se tento virus rozšířil do celého světa. Svou rétoriku proti Číně eskaloval i Trump, který naznačil, že vůdce Si Ťin-pching stojí za dezinformačním a propagandistickým útokem na USA a Evropu.
Dále čtěte:
USA chtějí odstřihnout Huawei od dodavatelů čipů
Zdroj: Patria.cz