Zadejte hledaný výraz...

USA a Čína pokračují v první fázi obchodní dohody

Americký obchodní zástupce Robert Lighthizer a ministr financí Steven Mnuchin hovořili s čínským vicepremiérem Liu Heem. Obě strany zaznamenaly pokrok a potvrdili svůj závazek pokračovat v první fázi jejich obchodní dohody. Poskytly tak nervózním ekonomikám potřebnou úlevu.

„Obě strany vidí pokrok a jsou odhodlány podniknout kroky potřebné k zabezpečení úspěchu dohody.“ uvedl úřad amerického obchodního zástupce (USTR).

Čína přitom zaostává v nákupu amerického zboží pod stanoveným cílem. Přispěla k tomu také pandemie koronaviru a s ní spojená omezení. Po prvním roce se podle oficiálních údajů zvýší o 77 miliard dolarů. V posledních týdnech Čína zrychlila nákup zemědělských produktů.

Telekonference se měla původně uskutečnit již 15. srpna, šest měsíců od nabytí platnosti první fáze obchodní dohody. Americký prezident Donald Trump, který v poslední době na Čínu často útočí, přitom minulý týden uvedl, že rozhovory s Čínou odložil, protože „s nimi již nechce jednat“.

Napětí mezi USA a Čínou

Vztahy mezi USA a Čínou se od začátku tohoto roku zhoršili nejen v důsledku pandemie, ale i kvůli dalším problému včetně nového zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, sporných územních nároků Číny v Jihočínském moři a obvinění ze strany USA z bezpečnostních hrozeb, které mohou představovat čínské technologické firmy.

Čínské ministerstvo obchodu v úterý potvrdilo, že obě země uskutečnily „konstruktivní dialog“ a souhlasily s pokračováním první fáze obchodní dohody.

USTR uvedl, že se zabývali kroky, které Čína podnikla na uskutečnění strukturálních změn v otázkách jako je ochrana práv duševního vlastnictví, odstranění překážek pro americké firmy v sektoru finančních služeb a zemědělství, i odstranění nutných transferů technologií. Úřad rovněž dodal, že strany diskutovali i o významném nárůstu nákupů amerických výrobků ze strany Číny a o budoucích krocích potřebných na zavedení dohody.

I když Čína nedávno zvýšila nákup zemědělských produktů včetně sójových bobů, svůj závazek v oblasti nákupu zemědělských produktů za 36,5 miliard dolarů neplní ani zdaleka. Trump však s tímto počítal a chtěl to využít na posílení své podpory ve farmářských státech, které mu pomohly zvítězit ve volbách roku 2016.

Podle příslušného amerického úřadu se ze Spojených států do Číny v první polovině tohoto roku exportovalo zboží jen za 7,274 miliardy dolarů. V případě energií se Čína v 1. pololetí pohybovala pouhých 5 procentech z dohodnutých nákupů. Čínské státní ropné společnosti však v týdnech před původně plánovaným termínem konference zvýšili rezervace tankerů, aby v srpnu a září přepravili přinejmenším 20 milionů barelů americké ropy.

Dále čtěte:

TikTok podal žalobu na americkou vládu

Nejdůležitější zprávy o koronaviru v Česku

Zdroj: Reuters, investing.com


Vydáno
25. 8. 2020
Tagy