Cloudové úložiště Ulož.to doručilo distribuční filmové společnosti CinemArt výzvu na náhradu nákladů v celkové výši zhruba 800 tisíc korun. Má jít o náklady, které provozovateli Ulož.to vznikly kvůli kontrole a mazání pirátských kopií nového filmu Šarlatán od tohoto distributora.
Výzvu na náhradu nákladů doručilo Ulož.to firmě CinemArt v rámci probíhajícího soudního sporu v Praze. Zmíněný film měl premiéru na prestižním festivalu Berlinale, byl nominován i na ocenění Academy Awards a do českých kin byl uveden v průběhu minulého roku. Do online distribuce se oficiálně dostal v listopadu, kdy začaly problémy související s probíhajícím soudním sporem.
Po naplánovaných online projekcích se na internetu velmi rychle objevily pirátské kopie tohoto filmu. Zájemci si tak mohli snímek nelegální cestou a bez placení stáhnout hned z několika zdrojů, mezi nimiž byla také platforma Ulož.to. Tu se oficiální distributor filmu rozhodl napadnout u soudu.
Ulož.to uspělo s odvoláním
Městský soud v Praze zareagoval vcelku rychle předběžným opatřením, podle kterého muselo Ulož.to zabránit šíření pirátských kopií na své platformě. Provozovatel tak musel aktivně vyhledávat a mazat soubory, které mohly představovat nelegální kopie úspěšného filmu.
Ulož.to však uspělo s odvoláním na Vrchním soudu a předběžné opatření tedy bylo zrušeno. A právě na tento krok zareagoval provozovatel cloudového úložiště výzvou na náhradu nákladů. Předběžné opatření označil jako okamžitý a extrémní nástroj nevhodný pro podobné případy.
Plošné mazání souborů podle slov
Platforma Ulož.to vyčíslila zmíněnou částku jako náklady, které měla během uplynulých čtyř měsíců. Musela si prý najmout externí agenturu, která 24 hodin denně vyhledávala a umazávala soubory se slovíčkem „šarlatán“ v názvu. Prý totiž neexistuje software, který by to dokázal s dodržením všech výjimek a zachováním funkčnosti celého webu.
Provozovatel Ulož.to argumentuje tím, že nemůže plošně mazat všechny soubory jen proto, že se v jejich názvu objevilo nějaké slovo. Podle nich by při podobném blokování názvů všech filmů nakonec nezůstalo žádné běžné slovo, které by uživatelé mohli využít.
CinemArt s proplacením nesouhlasí
Distribuční společnost CinemArt s proplacením nákladů nesouhlasí. Advokát firmy Rudolf Leška si myslí, že vymazávání až takový problém není: „Pokud si dokáže najít osmileté dítě film Šarlatán přes jejich vyhledávání, sami to snad zvládnou také. Například tím, že zákazníkům zakážou sdílet audiovizuální soubory s názvem, šarlatán ‚a s určitou velikostí.“ Sporné případy by následně mohly být řešeny odděleně.
Filmaři se dále opírají o soudní spory ze zahraničí, kde byla odpovědnost právě na provozovateli úložišť. Naopak ale sami nevědí o žádném sporu, kde by producenti nakonec „museli pirátům platit za to, že prodávají jejich filmy“. CinemArt zde odkazuje na prémiové funkce Ulož.to, kde si zájemci mohou zaplatit za rychlejší stahování souborů. Ulož.to se brání tím, že 95 procent uživatelů jeho platformu za služby neplatí a využívá je zdarma.
Dále čtěte:
Nové podmínky služby WhatsApp se netýkají Evropské unie
Zdroj: ČT24