Zadejte hledaný výraz...

Týden výsledkové sezóny v USA

V USA tento týden začíná výsledková sezóna, která zřejmě ukáže nejvýraznější propad zisku za posledních dvanáct let. Hlavní akciové indexy od letošního minima, kde se ocitly v březnu kvůli koronaviru, již většinu ztrát smazaly. Podle analytiků je možné, že investoři i výrazný propad zisků přejdou bez povšimnutí, pokud firmy ukážou optimismus ohledně pokračujícího oživení.

Týden ve znamení amerických dat

Tento týden tak bude ve znamení amerických dat, pokračující výsledkové sezóny a četných projevů centrálních bankéřů. Na řadu přijdou mimo jiné maloobchodní tržby, u kterých se počítá s dalším velmi solidním růstem. A se zlepšením navzdory kulminující koronavirové nákaze počítají trhy i u spotřebitelské důvěry, jež má přijít na řadu v pátek.

Analytici očekávají, že firmám z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí klesl souhrnný zisk meziročně o 44 procent. Šlo by tak o nejhorší výsledek od čtvrtého čtvrtletí 2008, kdy propad zisku činil 67 procent.

Podle analytiků však stále není možné předpovědět, jak vážný propad zisku bude a jak dlouho bude trvat. Předpokládá se však, že druhé čtvrtletí bude z hlediska hospodaření firem nejhorším obdobím současné pandemie koronaviru. Propad hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí v USA velmi pravděpodobně přesáhne 30 procent.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu zveřejní například nápojový gigant PepsiCo, streamovací služba Netflix nebo velké bankovní domy, jako je JPMorgan Chase, Bank of America nebo Goldman Sachs. Přidají se i výrobci léků a hygienických potřeb Johnson & Johnson či Abbott Labs. Ve finančním sektoru se přitom v úhrnu čeká nejvýraznější propad zisku, meziročně o 52 procent.

Hlavní akciové indexy v USA v březnu kvůli pandemii oslabily o více než 40 procent, většinu ztrát už však smazaly. Index Nasdaq Composite, v němž je zahrnuta řada firem z odvětví vyspělých technologií, už smazal ztráty všechny a je na rekordu.

Hospodářství v USA se zotaví rychleji, než se předpokládá

Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Czech Fund se hospodářství v USA zotaví rychleji, než mnozí předpokládají. Americká centrální banka totiž přijala při řešení této krize v dosud nevídané míře doktrínu tzv. tržního monetarismu. Za nově vytvářené miliardy dolarů bude Fed schopný nakupovat i dluh General Motors. Podle Kovandy pumpuje do ekonomiky peníze takových tempem, že uplynulých dvanáct let bylo „pouhou rozcvičkou“.

Pumpa Fedu se podle ekonoma jen tak nezastaví. Nové dolary proto budou nadále podporovat akcie těchto gigantů, jakkoli výnosy již nebudou tak zázračné jako od druhé poloviny března. Je proto dobré se poohlédnout také po akciích, které zatím zůstávají hluboko pod úrovněmi z doby před nástupem pandemie koronaviru, ačkoli jde o firmy se solidní perspektivou.

Rozhodující budou i prezidentské volby

Podle Jaroslava Brychty, analytika z X-Trade Brokers, bude jedním z nejdůležitějších témat druhé poloviny roku kromě pandemie koronaviru také volba amerického prezidenta. Donaldu Trumpovi totiž jeho počáteční přístup k šíření koronaviru v očích veřejnosti uškodil. Jeho popularita klesla nejníže za poslední rok a půl. V průzkumech ztrácí ve srovnání s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

Petr Lajsek, analytik ze společnosti Colosseum, uvedl, že vítězství Joea Bidena mohlo vyvolat na trzích velkou nervozitu. Pod tlakem by podle něj mohly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické firmy.

Dále čtěte:

V červnu přibylo v ČR nejvíce podnikatelů od roku 2012

Šéf WHO: Největší hrozbou není samotný koronavirus

Zdroj: ČTK; investicniweb.cz; patria.cz


Vydáno
13. 7. 2020
Tagy