Zadejte hledaný výraz...

Trvalé a přechodné změny související s pandemií

John Remmert a Donald Huber z Frankin Equity Group společnosti Franklin Templeton se zamýšlejí nad tím, které změny v souvislosti s pandemií koronaviru mohou být trvalejším trendem a které naopak pouze přechodnou záležitostí. Je totiž očividné, že tato nastalá situace změnila způsoby spotřebitelů po celém světě.

Globální pandemií došlo k dramatické změně v lidském chování. Opatření proti šíření zkomplikovaly pohled na to, jak svět bude vypadat po skončení nákazy. Tedy jak se lidstvo začne přibližovat k onomu normálnímu stavu.

Sociální distancování a setrvávání doma jsou v současnosti normou. Mnoho technologických trendů, které se vynořily či urychlily svůj vývoj, pomáhá lidem vyrovnat se v této situaci. Po odeznění nákazy by však nemusely přetrvat. V dlouhodobějším horizontu tak budou mít nedávné technologické změny na každodenní život lidí pouze omezený dopad.

Mezilidský kontakt

Technologie, které umožnily lidem práci na dálku například díky videokonferencím, nikdy nenahradí mezilidský kontakt. Práce na dálku však urychlila přechod z analogových médií na digitální, tedy digitalizaci. Tento trend by měl podle odborníků přetrvávat dlouho i po opadnutí nákazy. Očekávají však, že práce a interakce většiny lidí bude i tak vypadat stejně jako před koronavirem.

Home office by tak neměl nahradit firemní office. Až to bude bezpečné, lidé se rychle vrátí k práci s větším mezilidským kontaktem. Počítají však s tím, že by se v prostoru zdravotnictví udržela telemedicína. Lékař by tak díky tomu dokázal rozhodnout případy drobnějších obtíží bez toho, aby pacient musel do ordinace.

Omezení v rámci distančního vzdělávání

Snaha vzdělávat žáky v čistě online prostředí v rámci distančního vzdělávání není podle nich udržitelný trend mimo nákazu. V určitých případech mohou být video nástroje nápomocné, ukazuje se však řada omezení internetového vzdělávání především na základních a středních školách. Řada zemí již proto zahajuje debatu o znovu otevření škol, které by mohlo probíhat rychleji než otevírání některých částí ekonomiky.

Hromadné akce

Odborníci se shodují na tom, že brzy zase začnou ve velkém akce jako koncerty nebo sportovní události. Usuzují tak podle touhy lidí po pocitu sounáležitosti se společenstvím, která postupně převládne nad strachem z velkého shlukování.

Cestování

Cestování vzduchem se podle nich také pravděpodobně vrátí. Bude však trvat, než se dostane zpět na úrovně před krizí. Trvalé uzemnění však rozhodně neočekávají. Postupně se tak vrátí globální obchodní cesty a cestování na dovolenou.

Dlouhodobější pohled

Z investičního úhlu pohledu doporučují zaměřit se na dlouhodobější pohled a pokusit se podívat za horizont současné situace. Příležitost tak vidí i v některých oblastech trhu, které nyní čelí velké nejistotě a hospodářské újmě. Firmy by se tak měly soustředit na udržení obchodního modelu a jeho růstového potenciálu v delším horizontu.

Kromě toho je podle nich také důležité zaměřit se na nalezení kvalitních akcií se silnými konkurenčními výhodami a zdravým cash flow, které dokážou ustát vážný hospodářský útlum a krátkodobě zvýšenou tržní a ekonomickou volatilitu. Finančně silné společnosti by se neměly s útlumem pouze vyrovnat, ale také by měly mít potenciál na získání tržního podílu od slabších rivalů. Mnoho z těchto kvalitních firem by tak mělo vyjít z tohoto propadu ještě silnější.

Dále čtěte:

Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci

Propouštění nemusí nutně znamenat úsporu

Od 25. května budou akce pro 300 osob

Zdroj: Patria.cz; Franklin Templeton


Vydáno
16. 5. 2020
Tagy