Americký prezident Donald Trump po sporu s Kongresem podepsal zákon o pomoci pro podniky a občany USA postižených koronavirovou pandemií. Vstup tohoto zákona do platnosti také zabrání zastavení financování federálních institucí. Šéf Bílého domu oznámil podpis v prohlášení v neděli večer místního času.
Trumpova nespokojenost se stimulačním balíčkem
Trump v prohlášení zopakoval svou nespokojenost s výší okamžité finanční pomoci pro Američany. Její více než ztrojnásobení, které prezident požadoval, odmítli jeho republikáni. Stěžoval si také na nadbytečné výdaje státní správy a dodal, že pošle kongresmanům seznam položek, které by podle něj měli vyškrtnout.
Dosluhující šéf Bílého domu podepsal zákon ve svém soukromém sídle na Floridě poté, co se dostal pod intenzivní tlak republikánů a demokratů. Zákon totiž po měsících vyjednávání prošel Sněmovnou reprezentantů i Senátem jasnou většinou hlasů. Zákonodárci se tak domnívali, že má i Trumpovu podporu. Ten přitom nijak neobjasnil, proč čekal s oznámením svých výhrad až do doby, než došlo k přijetí zákona.
Američtí kongresmani přijali ve čtvrtek 24. prosince plán na podporu americké ekonomiky v objemu asi 900 miliard dolarů. Je součástí schváleného širšího zákona, který zahrnuje vyčlenění 1,4 bilionu dolarů na financování vládních institucí do září i další naléhavé priority. Pokud by ho Trump nepodepsal, shutdown federální vlády USA by začal v úterý.
Trumpovo nejnovější rozhodnutí, které republikáni a demokraté rychle přivítali, přišel den poté, co většina politiků z obou hlavních stran v USA vyzvala k odvrácení ekonomické a sociální pohromy, zejména pro zranitelné skupiny obyvatel.
Budoucí americký prezident Joe Biden kupříkladu varoval před zničujícími následky, které pocítí miliony Američanů. Poukázal zejména na ukončení vyplácení dávek v nezaměstnanosti pro deset milionů lidí od uplynulé soboty či zmíněný shutdown k 28. prosinci.
Trump chtěl vyšší jednorázový příspěvek
Záchranný balík v hodnotě téměř 900 miliard dolarů mimo jiné zahrnuje i přímý jednorázový příspěvek v hodnotě 600 dolarů pro většinu Američanů či zvýšené podpory v nezaměstnanosti, pomoc v placením nájemného, peníze pro školy, firmy, testování na koronavirus a distribuci vakcín.
Trump od Kongresu žádal, aby návrh pozměnil a zvýšil „ten směšně nízký 600dolarový přímý jednorázový příspěvek na 2 000, respektive pro páry 4 000 dolarů.
Demokraté slibují další pomoc poté, co Biden 20. ledna nastoupí do funkce. Republikáni však signalizují, že v této věci vyčkají na aktuální situaci.
Dále čtěte:
Jaké změny přinese dohoda o Brexitu?
Zavedení paušální daně pro OSVČ
Zdroj: AP; Reuters; CNN