Zadejte hledaný výraz...

Trh s americkou ropou v rozkladu

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) určená k dodání v květnu se v pondělí 20. dubna na trhu prodávala za negativní ceny. Ten, kdo ji chtěl v květnu prodat, tak za ni musel kupujícímu ještě zaplatit. V úterý se již ropa WTI dostala znovu na pozitivní hodnoty, i když jen na jeden dolar. Severomořská ropa Brent si drží ještě pochopitelné ceny, ovšem poprvé za 18 let spadla pod 20 dolarů za barel.

Kvůli nízké poptávce po surovině a obavě z plných skladovacích kapacit ropa WTI nejprve zlevnila na burze o třetinu pod 11 dolarů za barel. Cena tak klesla nejníže od prosince 1998. V jednu chvíli se však barel ropy dostal na mínus 37,63 dolaru. Ten, kdo chtěl ropu prodat, tak za ni musel kupujícímu ještě zaplatit.

V pondělí tak ropa WTI ztratila 306 procent. V úterý se pak kontrakt na WTI s dodáním v květnu připisoval zhruba 104 procent a dostal se na 1,36 dolaru za barel. V průběhu úterý se pak cena pohybovala na hraně záporného pásma.

Záporné ceny se objevily jen u americké ropy WTI, u severomořské ropy Brent nikoliv. Problémy se tedy hlavně očekávají ve Spojených státech.

Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland, uvedl, že to není jen čistě americký problém, ale naštěstí je jen krátkodobý. Týká se jen kontraktů pro dodání ropy v nejbližších dnech. Evropa i Blízký východ zatím skladovací možnosti mají, i když i tam jich ubývá. Podle něj se tedy nedají vyloučit podobné paradoxy i v Evropě.

Nedostatek skladovacích kapacit

Z USA v průběhu pondělí přicházely zprávy o tom, že některé společnosti mají zásobníky ropy zcela naplněny. Ukazuje se, že ropy je nadbytek a neví se, co s ní. Poptávka je totiž malá, těží se ovšem další a další. V USA se nedostává skladovacích prostor mimo jiné proto, že se jim zvýšila produkce ropy. Za posledních 10 let se zdvojnásobila.

„Proud ropy prýštící ze země tam stoupl nejvíce. I proto tam skladovací možnosti dojdou jako první. Technologicky je komplikované vrt zavřít, a jednou zavřený se již nemusí podařit obnovit,“ dodal ekonom.

Některé druhy ropy na americkém kontinentu se tak už prodávají jen za jednotky dolarů, například v Texasu za dva dolary za barel. Ojediněle však i za zápornou cenu, kdy kupující ještě dostane zaplaceno za to, že uvolňuje místo k uskladnění.

Ekonom Bartoň připomněl, že negativní ceny známe i z Evropy minimálně deset let – konkrétně v energetice. Když do Dánska přijde bouře a větrníky se roztočí, výrobci platí odběratelům za to, že od nich přebytečnou elektřinu odeberou. Například v Německu jsou záporné ceny téměř dvě procenta času v roce.

OPEC sníží těžbu

Ropný kartel OPEC se již 12. dubna dohodl na razantním snížení těžby. Těžba se tak snížila o 10 milionů barelů denně, což za normálních okolností představuje desetinu denní těžby. K růstu cen rop to však vůbec nepřispělo. Poptávka klesá ještě dramatičtějí, podle údajů až o 30 milionů barelů denně. Ropy je tak stále přebytek a vzrůstají problémy s jejím naskladněním.

Zdroj: novinky.cz; Seznam Zprávy


Vydáno
21. 4. 2020
Tagy