Výběr těch nejdůležitějších zpráv z ekonomiky za poslední týden:
Pokles české ekonomiky
Hrubý domácí produkt (HDP) v Česku klesl ve druhém čtvrtletí meziročně o 11 procent. V mezičtvrtletním srovnání byl pokles o 8,7 procenta. Jde tak o nejhorší výsledek od vzniku ČR. Za pokles mohou zejména opatření proti šíření koronaviru a pokles zahraniční poptávky.
Schodek státního rozpočtu ČR
Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 230,3 miliardy korun z červencových 205,1 miliardy korun. Letošní srpnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci srpna nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2009, a to 89,6 miliardy korun. Data o rozpočtu ke konci srpna podle ekonomů ukazují, že by schodek za celý rok měl být proti plánům nižší. Odhadují jej na 400 až 450 miliard korun.
Ministři financí V4 podepsali deklaraci o finanční a hospodářské spolupráci
Ministři financí zemí Visegrádské čtyřky (Maďarsko, Polsko, Slovensko a ČR) v pátek podepsali deklaraci o vzájemné finanční a hospodářské spolupráci. Konkrétně se dohodli na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým podvodům a únikům či zdanění digitální ekonomiky, zvýšení účinnosti právního rámce v oblasti potírání praní špinavých peněz.
Nezaměstnanost v EU
Nezaměstnanost v EU se v červenci zvýšila o 0,1 procentního bodu na 7,2 procenta. Poukázal na to statistický úřad Evropské unie Eurostat ve svých předběžných údajích. Míra nezaměstnanosti v eurozóně upravená o sezónní vlivy v červenci vzrostla na 7,9 procenta.
Inflace v eurozóně
Spotřebitelské ceny v eurozóně zaznamenaly v minulém měsíci nečekaný pokles. Podle Eurostatu spotřebitelské ceny v měnové unii klesly v srpnu meziročně o 0,2 procenta. V červenci zaznamenaly růst o 0,4 procenta. Srpnový údaj představuje první meziroční pokles spotřebitelských cen v eurozóně od května 2016. Vývoj cen se tak vzdálil od cíle Evropské centrální banky (ECB), kterým je inflace těsně pod hranicí dvou procent.
Rozpočtový deficit USA
Deficit federálního rozpočtu USA v tomto fiskálním roce dosáhne rekordních 3,3 bilionu dolarů, což odpovídá 16 procentům HDP. Ve středu to předpověděl Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Vysoké výdaje na boj proti koronaviru a podporu ekonomiky zvýšily schodek o více než 2 biliony dolarů. Celkový deficit bude více než trojnásobný oproti roku 2019 a více než dvojnásobný ve srovnání s dosaženou úrovní během hospodářské krize v letech 2008 a 2009.
Nezaměstnanost v USA
Míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 procenta z 10,2 procenta v předchozím měsíci. Byla tak nižší, než se očekávalo, a poprvé od března se dostala pod deset procent.
Podle údajů amerického ministerstva práce počet Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, klesl v minulém týdnu pod 1 milion. Pod tuto hranici tak klesl již podruhé od vypuknutí pandemie koronaviru. Podle údajů počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti po úpravě o sezónní vlivy dosáhl v týdnu do 29 srpna 881 tisíc. Oproti předchozímu týdnu jde o pokles, konkrétně o 130 tisíc.
Tvorba pracovních míst v USA
Tvorba pracovních míst v USA v srpnu zpomalila z červencových 1,734 milionu. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že ekonomika USA v srpnu vytvoří 1,4 milionu pracovních míst a že míra nezaměstnanosti klesne na 9,8 procenta.
Plán francouzské vlády na podporu ekonomiky
Francouzská vláda zveřejnila plán na podporu ekonomiky, která v důsledku koronavirové krize zaznamenala ve druhém čtvrtletí meziroční propad o téměř pětinu. Detaily dvouletého plánu v celkovém objemu 100 miliard eur oznámil ve čtvrtek francouzský premiér Jean Castex. Plán bude počítat mimo jiné s prodloužením splatností garantovaných koronavirových půjček, zavedení dlouhodobých garantovaných bankovních půjček, snížení daní z výroby a podporu výrobních investic.
HDP Francie klesl ve druhém kvartálu mezičtvrtletně o 13,8 procenta a meziročně o 19 procent. Za celý rok 2020 by ekonomika této země podle posledních odhadů měla mít pokles o 11 procent.
Týdeník ekonomických aktualit na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu