Zadejte hledaný výraz...

Těžař plynu z břidlic požádal o ochranu před věřiteli

Společnost Chesapeake Energy Corp., která je průkopníkem těžby ropy a plynu z břidlic, požádala o soudní ochranu před věřiteli. Firma se tak stala největším těžařem ropy a plynu, který za posledních několik let vyhlásil bankrot. Problémy firmě způsobil vysoký dluh a dopady pandemie nemoci COVID-19 na energetický trh.

Společnost hodlá nadále pokračovat ve své činnosti. Pod ochranou před věřiteli doufá v posílení své bilance a restrukturalizace starých smluvních závazků, čímž se jí podaří dosáhnout udržitelnější struktury kapitálu.

Mezi největšími věřiteli jsou společnosti Franklin Resources a Fidelity a ti se také stanou prioritními majiteli po provedené restrukturalizaci. Firma by měla i nadále pokračovat v produkci, ale ve značně umenšené míře. Těžit by měla pouze zemní plyn a nikoliv ropu.

V prvním čtvrtletí letošního roku firma vykázala ztrátu 8,3 miliardy dolarů. Čistý zisk činil 8,62 miliardy dolarů. V rámci restrukturalizace chce firma snížit svůj dluh o zhruba sedm miliard dolarů.

Těžař, který změnil energetiku v USA

Společnost Chesapeake byla založena v roce 1989 s počáteční investicí 50 tisíc dolarů. Zaměřila se na vrty v málo rozvinutých oblastech Oklahomy a Texasu. Opustila z velké části tradiční vertikální vrty a místo toho použila horizontální techniku k uvolnění zemního plynu z břidlicových formací. Těžba břidlicového plynu změnila energetiku ve Spojených státech. Frakování je sice efektivní metoda získávání ropy a plynu, ale budí obavy ekologů. Později se firma stala kolosem na energetickém trhu a její tržní kapitalizace v jednu chvíli přesáhla 37 miliard dolarů. V pátek však uzavřela na hodnotě kolem 115 milionů dolarů.

Ostatní společnosti následovaly cestu této společnosti a energetická produkce se díky tomu zvýšila. To však stáhlo dolů ceny. Když Chesapeake začínala, byla cena zemního plynu na téměř 20 dolarech na milion britských tepelných jednotek (Btu). Později však v souvislosti s rozkvětem těžby klesla pod dva dolary.

Za posledních pět let požádaly o ochranu před věřiteli více než dvě stovky těžařů. Očekává se, že tento trend bude pokračovat, protože globální pandemie prudce snížila poptávku po energii i ceny.

Dále čtěte:

Oživení ekonomické nálady v eurozóně i EU

Zlato kvůli koronaviru dál zdražuje

Zdroj: investing.com; ČTK; kurzy.cz


Vydáno
29. 6. 2020
Tagy