Foto: thegreatcourses.com
Ekonom Timothy Taylor přichází se zajímavým způsobem otevírání ekonomiky. Uznává, že definitivní odpovědi nezná, ale prezentuje rámec, podle kterého se lze obecně řídit. Zpochybňuje rovněž tezi, že ekonomiku lze otevřít až ve chvíli, kdy bude vyřešen problém s pandemií koronaviru.
Schéma nákladů
Taylor poukazuje na práci Josepha Pagliariho, která ukazuje schéma postupně klesajících nákladů přímo spojených s pandemií COVID-19 a naopak rostoucí náklady spojené s restrikcemi a karanténou. Takové křivky naznačují, že kratší doba karantény, restrikcí a sociálního distancování sama o sobě nevytváří velké náklady a škody. Současně však výrazně snižuje náklady vyvolané samotnou epidemií, jak ve formě poškozeného zdraví a lidských životů, tak nákladů na zdravotní péči.
S prodlužováním doby opatření klesá jejich mezní přínos a stoupají vyvolané náklady. Cekové náklady jsou zpočátku zejména taženy koronavirovou pandemií. Ty pak díky opatřením znatelně klesají, ale naopak rostou náklady spojené přímo s opatřeními. Ty pak znovu začínají zvedat celkové náklady. Taylor dodává, že jde v tomto případě pouze o obecný rámec, jak o problému uvažovat.
Ekonom také poukazuje na to, že pro řadu lidí je těžko přijatelné míchat dohromady náklady čistě ekonomikcé se ztrátou lidských životů a poškozeným zdravím. On sám ale poukazuje na to, že pokud vzroste nezaměstnanost, nelze nad tím mávnout rukou s tím, že jde pouze o ekonomické náklady. K tomu je také důležité zvážit dopad opatření na vzdělávání a zdraví dětí.
Restrikce tu budou delší dobu
Zmiňuje se o tom, že některé restrikce tu možná budou po velmi dlouhou dobu. Celá situace tak budí velký tlak na společnost i politiku. Podle Taylora by restrikce možná měly být rozvolněny dříve, než bude nalezeno řešení epidemie. Řada lidí přitom tvrdí, že ekonomiku nelze otevřít dříve, než bude objevena vakcína či nějaký efektivní způsob léčby.
V tomto přístupu je však problém. Na vakcínu či efektivní léčbu se možná bude čekat i roky. Zastánci této strategie by tak měli zvážit, jaké náklady čekání přinese. Taylor je přesvědčen, že čekání na dobu, kdy počet nakažených klesne na nulu, a ignorování s tím souvisejících nákladů, není tou nejlepší strategií.
Dále čtěte:
Jak se bude ekonomika dále vyvíjet?
Ministerstvo zdravotnictví převezme chytrou karanténu
Zdroj: The Conversable Economist, Patria.cz