Z odhadu Světové banky vyplývá, že se globální ekonomika propadne o 5,2 procenta. Letošní globální ekonomická recese by tak byla nejhlubší od konce druhé světové války v roce 1945. Nejvíce pandemie zasáhne ekonomiku zemí, které jsou výrazně závislé na příjmech z mezinárodního obchodu, turistiky, vývozu komodit nebo zahraničních investic.
Co však přesně recese znamená?
Za normálního stavu ekonomiky zemí rostou. Jak roste hodnota vyrobeného zboží a služeb – roste hrubý domácí produkt (HDP), jsou tak jejich občané o něco bohatší. HDP však také někdy klesá. Recese je obvykle defionována jako situace, kdy dojde k poklesu HDP po dobu dvou či více následujících čtvrtletí. Pokud recese trvá delší dobu, je označována jako deprese.
Pro většinu lidí je ekonomický růst dobrá věc. Obvykle to znamená situaci s větším počtem volných pracovních míst, společnosti mají větší zisky a zvyšují se i platy. Hrubý domácí produkt je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb v ekonomice. S rostoucí ekonomikou získává více peněz i stát díky daním. Díky tomu tak má prostor ke snížení daní dávat více peněz do podpor, veřejných služeb či mezd státních zaměstnanců. V opačném případě dochází v těchto věcech k obratu
Jsme již v recesi?
Většina zemí po celém světě zaznamenala v lednu až březnu 2020 (1. čtvrtletí) výrazný pokles HDP v souvislosti s epidemií koronaviru. Údaje za druhé čtvrtletí ještě nebyly zveřejněny, očekává se však ještě výraznější pokles. To by znamenalo již druhé čtvrtletí negativního růstu, což by potvrdilo, že je velká část světa v recesi.
Mezinárodní měnový fond předpovídá propad globální ekonomiky o 3 procenta, což by z ní činilo nejhorší recesi od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Světová banka ve svém globálním hospodářském výhledu předpověděla pokles světové ekonomiky o 5,2 procenta. V příštím roce však počítá s oživením, světová ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 procenta.
Ekonomická aktivita podle Světové banky letos globálně klesne o sedm procent. Stojí za tím pokles domácí poptávky a mezinárodního obchodu. Pandemie nejvíce zasáhne ekonomiku zemí, které jsou výrazně závislé na příjmech z mezinárodního obchodu, turistiky, vývozu komodit nebo zahraničních investic.
Dále čtěte:
Průmyslová výroba v EU v dubnu rekordně poklesla
Strach v USA z druhé vlny epidemie
Zdroj: BBC News; novinky.cz; eurozpravy.cz; wikipedia.org