Zadejte hledaný výraz...

Svět chce své peníze zpět a táhne pojišťovny do epicentra krize

Seznam zrušených davových akcí není špatnou zprávou jen pro organizátory, sportovní kluby, zábavní průmysl apod. Finanční dopad tvrdě zasáhl i sektor, který je měl před pandemií ochránit.

Pojišťovny teď mají na hrbu miliardy dolarů, aby zachránily pořadatele událostí, jako např. Wimbledonu, které musely být v rámci karantény zrušeny. Lloyd’s of London říká, že výplaty pojistného plnění za pandemii budou možná nejnákladnější za celou jeho 330leté historie.

V minulosti se objevily expozice na pandemie, které způsobily zrušení událostí i sportu,“ řekl Richard Tolley z Marsh, největšího pojišťovacího brokera na světě. „Ale nikdy v takovém měřítku.“ Podle Lloyd’s by krize mohla stát pojišťovny více než 200 miliard dolarů.

Jde o dvojitý úder. Na jedné straně se řítí příval žádostí o pojistné plnění a na druhé straně se pálí investiční portfolia, která pojišťovny v posledních letech nashromáždily. Podle odhadu Lloyd’s bude v rámci dopadů pandemie téměř polovina celosvětových ztrát v tomto odvětví pocházet právě z firemních dluhopisů a nemovitého majetku. Aby toho nebylo málo, musí nyní toto odvětví zohlednit dopad nepokojů v USA, které pravděpodobně seznam závazků v tomto bezprecedentním roce ještě rozšíří.

Od začátku potlačování potenciálního dopadu viru před několika měsíci pojišťovny ohlašují velké finanční zásahy a varují, že to horší ještě přijde. Francouzská AXA minulý měsíc odhadovala, že samotné nároky na pojistné plnění za zrušení akcí budou ve „středních trojciferných milionových částkách eur“. Na to, aby předpověděla částku za přerušení podnikání, bylo příliš brzy. Německá pojišťovna Allianz uvedla, že v prvním čtvrtletí utrpěla kvůli pandemii zásah ve výši 700 milionů eur.

Celý článek naleznete zde


Vydáno
12. 6. 2020
Tagy