Zadejte hledaný výraz...

Stát podle NKÚ podcenil přípravu na pandemii

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledky průzkumu nákupu a dopravy ochranných pomůcek, které nakoupila ministerstva zdravotnictví a vnitra během prvních osmi měsíců minulého roku. Ve zprávě uvedl, že stát podcenil přípravu a následně selhal i v dalších věcech – nákupy byly chaotické a netransparentní. Některé z nich dokonce vyšetřuje policie.

Za nákup ochranných a zdravotních pomůcek stát zaplatil 8,5 miliardy korun, včetně dopravy a souvisejících služeb.

Úřad rovněž uvedl, že pandemický plán ČR byl naposledy aktualizován v roce 2011. Z toho důvodu tak Správa státních hmotných rezerv měla na konci roku 2019, kdy přicházely zprávy o šíření koronaviru, k dispozici pouze 10 tisíc respirátorů a další 5,5 tisíce respirátorů měly fakultní nemocnice. Tímto množstvím se však mohlo pokrýt pouze 20 procent zdravotnického personálu na několik hodin.

Stát podle NKÚ zareagoval na nedostatek pomůcek se zpožděním. Nákupy provázel i chaos kvůli tomu, že obě ministerstva nakupovala nezávisle na sobě a nespolupracovala. To podle úřadu způsobilo spoustu problémů, ať už v podobě nevýhodných smluv, výrazných rozdílů v cenách, nedostatečné kvalitě i problémech s dopravou.

V řadě případů se totiž nákupy pomůcek lišily i v řádu stovek korun za kus. U ministerstva vnitra se cena za respirátor FFP3 pohybovala v rozmezí od 60 do 424 korun. U ministerstva zdravotnictví se cena respirátorů FFP2 několikrát převýšila nad cenu respirátorů FFP3, podle NKÚ tak dokonce dosáhla až 777 korun za kus. Stát tak podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly jednoznačně nepostupoval v souladu s finančními pravidly.

Některé z nákupu navíc vyšetřuje policie, v podezření je například Hamáčkův pokyn k rozdání statisíců respirátorů, přičemž nebyl vykázán žádný doklad.

Úřad se věnoval i kvalitě respirátorů, které se dovážely z Číny. EU povolila dočasnou výjimku k dovozu necertifikovaných ochranných výrobků. Výsledkem toho bylo, že značná část zboží neprošla testem kvality a přesto byla uvedena do oběhu. Zhruba polovina kontrolovaného vzorku neprošla testem kvality a dalších zhruba 20 procent nebylo testováno vůbec.

Prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že cílem kontroly bylo poučení. Doufá, že výsledky tohoto průzkumu napomohou k tomu, aby stát v případě podobných událostí v budoucnu nebyl zaskočen, ale byl velmi rychle připraven a smysluplně a hospodárně reagoval.


Dále čtěte:

Jak je to s prodloužením lhůty pro doložení profesní kvalifikace realitních makléřů

Podmínky nových kompenzačních programů

Zdroj: ČTK; Seznam Zprávy


Vydáno
22. 3. 2021
Tagy