Zadejte hledaný výraz...

Spotřebitelské ceny v červenci mírně vzrostly

Foto: profimedia.cz

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly spotřebitelské ceny v červenci proti červnu o 0,4 procenta. Meziročně vzrostly v červenci o 3,4 procenta, o 0,1procentního bodu více než v červnu. Na meziročním zvýšení měly vliv především alkoholické nápoje a tabák. Meziměsíční růst byl ovlivněn zejména zvýšením cen v oddíle rekreace a kultura.

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ uvedla, že v červenci meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 3,4 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn oboustrannými cenovými pohyby v několika oddílech spotřebního koše. Například v oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly oproti loňsku ceny tabákových výrobků o téměř 14 procent a naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziročně klesly ceny brambor o zhruba 13 procent.

Meziměsíční srovnání

Meziměsíční růst spotřebitelských cen byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami o 23,2 procenta. Vzrostly také ceny pohonných hmot a olejů o 4,4 procenta a ceny automobilů o jedno procento. Z potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 procenta.

V červenci poklesly ceny zeleniny o 12,2 procenta, z toho ceny brambor klesly o 28 procent a dosáhly hodnoty 16,04 koruny za kilogram. Jde o nejnižší hodnotu od listopadu 2018. Ceny ovoce klesly o 6 procent, vepřové maso o 3,3 procenta a cukr o 10,1 procent. Ceny oblečení se snížily o 1,5 procenta a obuvi o 2,7 procenta.

Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 3,4 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Ceny alkoholických nápojů vzrostly o 10,6 procenta (v červnu o 8 procent) a tabákových výrobků na 13,8 procenta (v červnu o 12,2 procenta). Meziročně zmírnil pokles cen pohonných hmot a olejů, které byly v červenci nižší o 14,4 procenta. Ceny zeleniny přešly z růstu na pokles o 5 procent.

Na meziročním zvýšení měly největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabák. Druhé v pořadí byly ceny uzenin, které vzrostly o 10,3 procenta.

U bydlení se stoupla výše nájemného o 2,8 procenta, vodného o 1,7 procenta, stočného o 1,5 procenta, elektřiny o 7,6 procenta a zemního plynu o 0,4 procenta. Ceny stravovacích služeb vzrostly o 5,6 procenta. Na meziročním snížení působily ceny v dopravě (pokles o 0,6 procenta) a ceny v oddíle pošty a telekomunikace (pokles o 3,9 procenta).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 3,2 %.

Dále čtěte:

Podle prognózy ČNB bude ekonomika ožívat pomaleji

Německo varuje před ruskou vakcínou

Zdroj: ČSÚ


Vydáno
13. 8. 2020
Tagy