Pokud se bavíme o spoření, bankovní účty jsou už dlouho možností číslo jedna. Vlivem moderních technologií se však finanční svět rychle mění. Mnoho lidí začalo používat digitální služby a platformy a i samotné peníze se stále více digitalizují.
Jednou z největších novinek na trhu jsou kryptoměny a technologie nazývaná blockchain, na které jsou založeny. Mimo jiné to vedlo ke vzniku jiných forem spoření jako alternativní cesty k finanční prosperitě. Generování významného pasivního příjmu díky dostatečně dlouhému uchovávání měn je zde hlavním záměrem. Volatilita, která je vrozená téměř všem kryptoměnám, představuje v praxi jednu z překážek, a proto je nejlepší přistupovat k tomuto tématu se zdravou dávkou opatrnosti.
Tento průvodce vám přiblíží hlavní vlastnosti, výhody a způsoby ukládání úspor v kryptoměnách…
Problém s tradičním spořením
Víme, co si právě teď myslíte. Peníze jsou v bezpečí v bankách a není důvod je přesouvat. Ale co právě skutečnost, že často nepřináší žádný zisk? Pokud totiž poskytnete vklad v národní měně nebo vklad v cizí měně, hodnota těchto peněz zůstává v čase víceméně stejná. Jinými slovy, z tohoto typu spoření nevyplyne téměř žádný pozitivní efekt pro vaši samotnou peněženku. Hlavním důvodem tohoto faktu je inflace, která „požírá“ to, co přináší úroková sazba.
Míra inflace je samozřejmě záležitostí fiskální politiky dané země, na kterou nemáte velký vliv. Jednoduše řečeno, tradiční peníze jsou navrženy tak, aby postupně ztrácely svou hodnotu. Potenciál zvyšovat výnosy, který mají kryptoměny, je naopak mnohem větší. Zaprvé jsou zcela oproštěny od inflace, tato vlastnost kryptoměn vyplývá z jejich podstaty a hlavně z toho, že jejich nabídka (počet mincí v oběhu) je omezená. Vlády se mohou rozhodnout, že do ekonomiky pustí velké množství peněz, ale pokud jde o kryptoměny, je jich jen tolik, kolik jich uživatelé blockchainu dokážou vytěžit.
Výhody spoření v kryptoměnách
Princip sítě peer-to-peer spočívá v samotném jádru fungování kryptotrhu, který je decentralizovaný. Podmínky transakcí nelze diktovat ani být pod vlivem žádné centrální instance. Nákup nebo prodej měn je jedinečnou transakcí mezi dvěma účastníky. Ti mají nejen plné vlastnictví aktiv, ale také všechna privilegia při jejich správě.
Další výhodou je, že nemusíte připravovat hromadu papírů a platit za různé bankovní služby. Při zakládání běžných spořicích účtů mohou nastat komplikace, poplatky a další náklady – u kryptoměn máte možnost se většině z nich vyhnout. Nikdo nemá přístup k vaší kompletní finanční historii, což vás pravděpodobně také může příjemně těšit.
Místo pouhého používání a právě v důsledku všech těchto zmíněných výhod začali mnozí lidí považovat kryptoměny za určitou formu spoření.
Spořicí plán je základ
Pokud jde o spoření, je důležitá promyšlená strategie. Základní koncept je jednoduchý. Najděte si způsob, jak nakupovat kryptoměny, který je jednoduchý a zároveň bezpečný. Jak si vybrat kanál, na kterém budete kryptoměny ukládat? Měli byste využít burzy nebo směnárny? Každý z těchto kanálů má své výhody a nevýhody, které jsou dány především vaší motivací k nákupu a znalostmi o kryptoměnách. Jednou z možností je otevřít si účet na příslušné burze a opatřit si vklad v kryptoměnách o určité částce. Další možností je využít kryptoburzu, kde lze snadno a rychle nakoupit kryptoměny za vlastní peníze.
Problémy nastávají v praktické rovině, tj. při zavádění této strategie do praxe. Chcete-li uspět, musíte uvažovat jako investor, nikoli jako tradiční střadatel nebo spekulant. Jinými slovy, vaším cílem není rychle zbohatnout nebo uchovávat peníze v rukou ostatních. Vlastnit kryptoměny na burze je totéž jako ponechávat „peníze“ v rukou jiné osoby. Burzy nemusí být tou nejlepší volbou pro spoření, pokud s kryptoměnami aktivně neobchodujete.
Stojí také za zmínku, že diverzifikace portfolia kryptoměn je obvykle dobrý nápad. Když diverzifikujete své investice, účinně eliminujete rizika, která jsou spojena s investováním všech peněz do jedné měny. Jedním z nejnovějších trendů spoření je, že rodiče kupují kryptoměny svým dětem. Jedná se o formu spoření, která zároveň slouží jako investice do jejich budoucnosti. Hlavní výhodou je, že se můžete vyhnout inflačnímu riziku, tedy finančnímu zatížení, jak jsme již uvedli.
Faktory pro výběr kryptoměn
Prvním krokem je rozhodnutí, v jaké měně chcete spořit. Bitcoin zůstává jednou z nejběžnějších a nejoblíbenějších kryptoměn. Ačkoli má špatnou pověst jako velmi volatilní měna, fenomenální růst její hodnoty v průběhu času je však nepopíratelný. Hned po Bitcoinu lze také zvážit další známé měny, jako jsou Ethereum, Litecoin, Dash a Bitcoin Cash. Navzdory mnoha výkyvům se hodnota těchto měn v průběhu času také zvyšuje. Jejich hodnota se navíc stabilizuje, což je pozitivní vývoj.
Investice do menších kryptoměn by mohla být levnější, ale zásadním problémem je, že jsou z dlouhodobého hlediska ztrátové. Jednoduše řečeno, podléhají velkým cenovým výkyvům a mohou kdykoli snadno zmizet ze scény. V důsledku toho jim střadatelé a investoři málokdy důvěřují. Je pravda, že riziko existuje vždy a mnoho investorů a střadatelů se kvůli němu kryptoměnám úplně vyhýbá. Tento trh se rozhodně nemůže měřit s trhem cenných papírů, který je mnohem stabilnější. Je však třeba si uvědomit, že tato nejistota je jen jednou stranou mince. Tou druhou stranou jsou velké zisky.
Nejprve zvažte různé možnosti
Nákup kryptoměn je v některých méně rozvinutých zemích stále v počátečních fázích. Nicméně ani pokud jste obyvateli právě těchto zemí, nejste bez šance na získání kryproměn, zejména pokud se rozhodnete pro některou z těch nejrozšířenějších. Můžete tak učinit prostřednictvím krypto směnáren nebo otevřením účtu na některé z burz. Ve větších městech jsou také bankomaty na kryptoměny. Na nich je lze nakupovat nebo prodávat výměnou za hotovost.
Je také dobré si prověřit služby pro úschovu a dlouhodobé ukládání kryptoměn. Říká se jim kryptopeněženky a lze je používat k různým účelům, včetně online hazardních her (k těmto účelům slouží i jiné elektronické peněženky, např. ty které najdete na adrese topcasinoexpert.com/cz/paymentsystems/bitcoin/). Také jejich počet neustále roste. Tyto peněženky lze rozdělit do dvou kategorií: softwarové peněženky a hardwarové peněženky. První řešení je díky své cenové dostupnosti rozšířenější mezi aktivními obchodníky s kryptoměnami, zatímco hardwarové nástroje se doporučují především pro zmíněné spoření. Jednou z jejich klíčových výhod je ochrana, která je při nakládání s velkými částkami peněz zásadní.
Shrnutí
Teoreticky opravdu stojí kryptoměny za zvážení jako dlouhodobá investice. Nejsou ovlivněny inflací a v průběhu času získávají na hodnotě. Naproti tomu bankovní účty jsou prakticky neexistujícím způsobem investování, navíc pomalým kvůli nízkým úrokovým sazbám a inflaci.
Nepochybně zde budou rizika a je třeba s nimi počítat. Je potřeba si sestavit plán spoření, zjistit, kolik budete spořit, a stanovit si dosažitelné cíle. Pečlivě si vyberte měnu pro spoření a svůj plán co nejvíce diverzifikujte. Pro začátek neinvestujte všechny své úspory do kryptoměn. Nechcete, aby váš finanční prospěch zcela závisel na kryptoměnách. Při investování vždy postupujte obezřetně.