Přehled těch nejdůležitějších událostí v Česku za uplynulý týden:
Financování kompenzačního bonusu a černý den pro obce a kraje
V úterý 26. května 2020 se ve Sněmovně rozhodovalo o dopadech zákona o kompenzačním bonusu, který bude mít negativní dopad na financování všech obcí, měst a krajů. Starostové obcí i jednotlivé kraje se nechtěli podílet na vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ nebo malá s.r.o. Postavila se za ně i část senátorů a poslanců, kteří chtějí po státu, aby peníze šly výhradně ze státního rozpočtu. Po rozsáhlé debatě plné sporů Sněmovna ve středu 27. května odmítla návrh Senátu, aby se kompenzační bonus OSVČ a malým s.r.o. vyplácel přímo ze státního rozpočtu. (Kompenzace půjde i z peněz regionů)
Vláda se bude zabývat výpadkem příjmu u obcí
Sněmovna v pondělí večer přijala usnesení, které zavazuje vládu, aby se zabývala výpadkem příjmů u obcí do 3000 obyvatel. Dále by měla navrhnout finanční zajištění investic obcí a krajů v letech 2020 a 2021 v souvislosti s výpadkem daňových příjmů minimálně v rozsahu 15 miliard korun. Není ale jasné, do kdy tak má vláda učinit.
Peníze obcím se vrátí na dotacích
Premiér Andrej Babiš je přesvědčen, že vláda bohatě vrátí obcím na dotacích peníze, o které přijdou kvůli schválení kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným.
Schválení daňového balíčku
V pondělí vláda schválila v rámci protikrizových opatření daňový balíček. Podle něho by stát měl odpustit firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody za červen až srpen. Podmínkou však bude to, že nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem nesnížily mzdy o více než deset procent. DPH na ubytovací služby nebo u vstupného na kulturní a sportovní se sníží z 15 na 10 procent. Podnikatelům se sníží silniční daň na nákladní vozidla a budou si moct zpětně uplatnit daňovou ztrátu. Obcím se rozšíří možnosti osvobodit vybrané nemovitosti od daně.
Zpětné uplatnění daňové ztráty
V rámci balíčku byl i návrh na zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty u daní z příjmů fyzických a právnických osob. Díky němu tak mohou podnikatelé uplatnit daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla.
Ekonomický poradní tým při Ústředním krizovém štábu však upozornil, že zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty bez omezení znamenalo výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a krajských rozpočtů. Podle nich by byl neefektivní, selektivně podpoří velké firmy, oddálil by firemní restrukturalizace a motivoval by nadnárodní korporace k přenosu daňových ztrát ze zahraničí do ČR. (Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty)
Schválení Sněmovnou
V pátek 30. května Sněmovna schválila balíček ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. V případě zpětného uplatnění daňové ztráty přistoupila Sněmovna na pozměňovací návrh, který omezuje její celkovou výši na 30 milionů korun. Návrh nyní poputuje do Senátu. Více se dočtete zde
Pomoc pro širší okruh firem
Podle Hospodářské komory podoba odpuštění sociálních odvodů, kterou v pátek schválila Sněmovna, nezabrání propouštění a růstu nezaměstnanosti. Komora požaduje pomoc pro širší okruh firem, upravení podmínek poklesu mezd a aby nebyl možný souběh z programu Antivirus u jednotlivých zaměstnanců, a ne celé firmy. Celý článek zde
Peníze pro ČR z unijního fondu
Česká republika by měla z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, dostat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun). Vyplývá to tak z návrhu předběžného rozdělení přímých plateb a úvěrů v celkové hodnotě 750 miliard eur, o něž chce EK zvýšit příští víceletý rozpočet. Více se dočtete zde
Očekávají se dlouhá jednání
Členské země však musí k tomu, aby se peníze mohly skutečně využít, schválit tento návrh jednomyslně. Část politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše se přitom ke společnému zadlužování staví kriticky. Andrej Babiš uvedl, že peníze z fondu by se měly poskytovat formou dotací. O půjčky se podle něj mohou ucházet jednotlivé členské státy na finančních trzích podle toho, jak investoři hodnotí stabilitu jejich ekonomiky a veřejných financí. Očekávají se tvrdá a dlouhá jednání.
Nový stavební zákon
Nový stavební zákon, který má výrazně urychlit a zjednodušit povolování staveb šel ve čtvrtek 28. května do legislativní rady vlády. Ta by ho měla projednat během léta, v září by pak měl jít do Sněmovny. Platit by měl od jara 2021, účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika pomalým povolováním staveb ročně o 7,1 miliardy korun. Celý článek naleznete zde