Soudní dvůr EU ve svém rozsudku v úterý v rámci sporu maďarských úřadů se společností Telenor poprvé vykládá unijní nařízení zakotvující „internetovou neutralitu“. Poskytovatel přístupu k internetu tak mimo jiné nemůže upřednostňovat určité aplikace a služby prostřednictvím nabídek, ze kterých tyto aplikace profitují.
Kauza Telenor
Společnost Telenor, sídlící v Maďarsku, poskytuje mimo jiné i služby přístupu k internetu. Svým zákazníkům poskytuje i dva balíčky služeb preferenčního přístupu (nazvané nulový tarif). Ty se vyznačují tím, že přenos dat přes určité služby a aplikace se nezapočítává do spotřeby objemu dat zakoupeného zákazníky. Tyto aplikace a služby mohou zákazníci i nadále neomezeně využívat i po vyčerpání uvedeného objemu dat.
Maďarský úřad pro komunikaci a média zahájil dvě řízení, jejichž cílem bylo přezkoumat soulad těchto dvou balíčků s nařízením Evropské unie, kterým se stanovuje opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu.
Úřad konstatoval, že uvedené balíky služeb nerespektovali povinnost rovného a nediskriminačního nakládání s provozem uvedeného v nařízení EU. Následně rozhodl, že společnost Telenor musí nabídku těchto balíčku ukončit.
Soud hlavního města Budapešť, u kterého tato společnost podala dvě žaloby, se obrátil na Soudní dvůr EU. Žádal o výklad příslušného evropského nařízení, které zaručuje koncovým uživatelům služeb přístupu k internetu a poskytovatelům takových služeb zakazují uzavírat dohody nebo uplatňovat obchodní praktiky, které výkon těchto práv omezují.
Soudní dvůr ve svém úterním rozsudku vykládal nařízení, v němž je zakotvena základní zásada otevřenosti internetu, neformálně označovaná jako „neutralita internetu“.
Soud dospěl k závěru, že výkon práv koncových uživatelů může omezit i uzavírání dohod, kterými si dotyční zákazníci pořizují balíčky služeb, ve kterých se kombinuje nulový tarif a opatření spočívající v blokování nebo zpomalování provozu při využívání služeb a aplikací, na které se tento tarif nevztahuje.
Takové balíčky služeb mohou podle soudců mít takový účinek, že ještě více rozšíří používání upřednostňovaných aplikací a služeb. Zároveň omezí využívání jiných dostupných aplikací a služeb, k nimž poskytovatel přístup technicky ztěžuje, či dokonce znemožňuje.
Soudní dvůr kromě toho rozhodl, že opatření na zpomalování či blokování provozu se nezakládají na objektivně odlišných požadavcích na technickou kvalitu, ale čistě na obchodních kritériích. Proto je třeba tato opatření považovat za neslučitelná s uvedenými ustanoveními o otevřenosti internetu.
Dále čtěte:
Huawei v Česku nedostane bezpečnostní prověrku
Počet případů v Česku opět překonal tisícovku
Zdroj: Reuters