Pražský městský soud dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohy, maloobchod a služby. Podle soudu jsou nezákonná. Vláda má do pondělí čas, aby opatření přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.
Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Daná omezení ministerstvo odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu COVID-19 v České republice a nutností omezit jeho šíření.
V žalobě také Dostál uvedl, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva označil za „právnické chytračení“.
Zákaz volného pohybu původně vyhlásila vláda podle krizového zákona 16. března. Na zasedání 23. března však většinu omezení „přehodila“ na ministerstvo zdravotnictví, které je vydalo podle zákona o ochraně zdraví. V tomto opatření zakázalo shlukování více než dvou lidí venku, pokud nepatří do rodiny žijící pod jednou střechou. Více se o zákazu zde.
Předseda senátu Šěpán Výborný zdůraznil, že je za každé situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda tak měla daná opatření vydat v režimu krizového zákona. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl.
Další opatření týkající se uzavření obchodů pak namísto krizového zákona vydalo znovu ministerstvo zdravotnictví. Tím se vláda pokusila vyhnout náhradám škody, které opatření podnikatelům způsobila. Dle krizového zákona na ně totiž mají nárok. Podle zákona o ochraně zdraví to není tak jisté.
Čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby, tak přestanou platit od 27. dubna.
Zdroj: novinky.cz; Seznam Zprávy, idnes.cz