Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by mohli od příštího roku platit tzv. paušální daň, která zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Sněmovna při závěrečném schvalování zvýšila limit ročního příjmu. Využít ji tak budou moci podnikatelé s ročními příjmy až do jednoho milionu korun.
Návrh nyní míří do Senátu. Hlasovalo pro něj 84 z 98 přítomných poslanců napříč kluby.
Pro příští rok by měla podle posledních informací činit paušální daň 5469 korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.
Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Pro příští rok měla být daň podle původních informací 5740 korun měsíčně, nakonec by měla být nižší. Důvodem podle ministerstva financí je, že měsíční odvod se odvíjí z průměrné hrubé mzdy pro rok 2021.
Ta bude proti původním odhadům nižší, a proto po aktuálním přepočtení vychází měsíční daňová a odvodová povinnost v rámci paušálního režimu na 5469 korun proti původně odhadované částce. Živnostník tak odvede měsíčně o 271 korun méně.
Schválené zvýšení limitu pro vstup do paušálního režimu tak nebude mít na měsíční odvod vliv. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné 2393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 2976 korun a 100 korun na dani z příjmů.
„Díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou odvádět vyšší důchodové pojistné, což povede posílením průběžného pilíře naopak k příznivému dopadu na důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována,“ uvedlo již dříve ministerstvo financí.
Dále čtěte:
Poškozeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila
Zdroj: ČTK