Snahy Číny o dosažení technologické nezávislosti a uhlíkové neutralitě by mohly v nejbližším desetiletí zpomalit tempo růstu její ekonomiky o polovinu na průměr tří procent. Uvedla to ratingová agentura S&P Global.
Čína si dala za cíl stát se technologicky nezávislou a dosáhnout velkých pokroků v základních technologiích do roku 2035. Okolo těchto cílů bude zřejmě stavěný další pětiletý plán, který Peking předloží v březnu. Již dříve Čína avizovala, že do roku 2060 se její ekonomika stane uhlíkově neutrální.
Podle S&P to pocítí i světová ekonomika. „Pokud Čína uspěje při realizaci těchto strategií, globální ekonomiku čeká fundamentální přeměna, která začíná již nyní.“ uvedla S&P ve své zprávě.
Podle S&P bude pro Čínu cenou za zvýšení soběstačnosti téměř určitě zpomalení růstu ekonomiky. „Zatím nevíme, zda ji vláda bude ochotná zaplatit.“
V případě dlouhodobé snahy Číny o soběstačnost může průměrný reálný růst HDP v letech 2021 až 2030 klesnout na tři procenta. To je výrazně méně než 6 až 8 procent za poslední léta. Je to také méně v porovnání se základním scénářem S&P, který počítá v nejbližším desetiletí s průměrnou expanzi na úrovni 4,6 procenta.
Dále čtěte:
Pandemie koronaviru způsobí dlouhodobou zombifikaci ekonomiky
Debaty mohou mít zásadní vliv na výsledky voleb v USA
Zdroj: Reuters