Současná ekonomická situace je kvůli pandemii koronaviru nejhorší od dob Velké hospodářské krize. Zadlužené firmy se navíc dostávají na okraj bankrotu. Podle agentury Bloomberg se do nich bude dostávat stále více z nich tak, aniž by si toho investoři všimli.
Podle předpokladů ratingových agentur sáhne větší počet firem po řešení, ve kterém se problémy s likviditou pokusí překonat výměnou dluhu nebo jeho zpětného odkoupení s obrovskou slevou.
Tento způsob hledání řešení bije do očí méně než prodlení se splátkou a investiční veřejnost by si jí ani nemusela všimnout. Častým vyústěním jsou však ztráty pro investory. Z tohoto důvodu ratingové společnosti berou toto řešení jako neschopnost splácet dluhy.
Moody’s Investors Service například předpokládá, že během hospodářského útlumu a nízkých cen rop, se počet těchto výměn problémových cenných papírů zvýší. Podle konkuretní Fitch by toto navýšení mohlo vést k dislokaci cen na trzích s rizikovými dluhopisy.
Edward Altman, emeritní profesor Stern School of Business při Newyorské univerzitě a ředitel výzkumu dluhových trhů na NYU Salomon Center, se domnívá, že tyto výměny jsou dočasnou záplatou a firma nakonec zkrachuje. Vypracoval všeobecně používanou metodu Z skóre, která umožňuje prognózovat bankrot. Podle něj během tří let kvůli neschopnosti splácet své finanční závazky skončí až 40 % všech problémových výměn.
Během globální finanční krize se tato zvyklost rozšířila. V posledních letech bylo těchto případů také hodně, protože si dlužníci na sebe během deseti let levných peněz nabrali dluh. Pod jeho vahou však strádali. Podle zprávy Moody’s narostl podíl problémových výměn z celkového počtu ze zhruba 10 procent před rokem 2008 postupně na zhruba 40 %.
Jak to funguje v praxi
Dlužníci tak nabídnou veřitelům nové nebo restrukturalizované cenné papíry výměnou za ty, které mají ve svém vlastnictví. Firmy také mohou příjít s tím, že za hotové peníze zpětně odkoupí dluhopisy s výraznou slevou.
Na tento způsob mohou investoři přistoupit z řady důvodů. Mohou věřit tomu, že dlužník pouze potřebuje čas na to, aby vrátil věci do normálu. Nebo mohou nabýt dojmu, že by přišli o víc, kdyby se tlačilo na likvidaci firmy. V některých případech i mohou podnítit debatu o zpětném odkoupení sami, pokud by svůj holding rádi zlikvidovali, a nemohou najít jiné kupce.
Podle Raymonda Chii ze Schroder Investment Management je vítězem v těchto problémových výměnách vždy firma a investor tím poraženým. Je tedy důležité, aby se dokázal podívat za horizont krátkodobých mark-to-market zisků, protože svou jistinu nedostane zpátky.
Dále čtěte:
Riziko citelného oslabení koruny
Uvolňování opatření by mělo pozvednout ekonomickou situaci
Zdroj: Patria.cz; Bloomberg