Od vypuknutí pandemie koronaviru severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil popravu nejméně dvou lidí, zakázal mořský rybolov a uzavřel hlavní město Pchjongjang ve snaze bojovat proti šíření nákazy a jejím ničivým důsledkům na ekonomiku krajiny. KLDR však zatím oficiálně nepřiznala ani jeden případ nákazy. V pátek o tom informovala agentura AP s odvoláním na zdroje z Jižní Koreje.
Kim také údajně nařídil severokorejským diplomatům působícím v zahraničí, aby se zdrželi jakékoli činnosti, která by mohla podnítit USA zakročit proti KLDR.
Severokorejský vůdce se údajně obává, že nově zvolený americký prezident Joe Biden zaujme vůči Pchjongjangu tvrdší postoj jako jeho předchůdce Donald Trump. Nejméně jeden poslanec jihokorejského parlamentu o tom informoval novináře poté, co se zúčastnil neveřejného brífinku jihokorejské tajné služby.
Jedním z popravených Severokorejců byl údajně finanční úředník v Pchjongjangu, kterého KLDR obvinila ze zodpovědnosti za oslabení výměnného kurzu severokorejské měny během pandemie. Druhý nejmenovaný občan byl údajně popravený v srpnu za porušení vládních regulací týkajících se zboží ze zahraničí.
V rámci epidemiologických opatření severokorejské úřady údajně zakázali i mořský rybolov a produkci mořské soli ve snaze zamezit rozšíření nákazy do mořské vody. Podle jihokorejské tajné služby se také měli pokusit vniknout do databáze jihokorejské farmaceutické společnosti, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru.
KLDR i nadále tvrdí, že na svém území nezaznamenala žádný případ nákazy koronavirem. Agentura AP však připomněla, že zahraniční odborníci již tato tvrzení vyvrátili. Severní Korea se podle nich snaží dodržovat preventivní opatření, jelikož rozšíření nákazy by mělo výrazně negativní následky na tamější oslabené zdravotnictví, které kromě jiného trpí nedostatkem vybavení.
Kvůli obavám z rozšíření nákazy KLDR v červnu uzavřela hranice s Čínou, která je jejím největším obchodním partnerem. Tento krok ve spojení se sérií přírodních katastrof, které KLDR zažila během léta, výrazně otřásl tamější ekonomikou, která již dlouhodobě trpí na následky mezinárodních sankcí pod vedením USA.
Dále čtěte:
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca vzrůstají pochybnosti
Bailey: Brexit bez dohody poškodí britskou ekonomiku víc než COVID-19
Zdroj: AP