2020 byl rokem, na který se jen tak nezapomene. Zcela bezpochyby nevídaná situace však ukázala i na některé pozitiva, které dosud nebyla až tak viditelná. Například to, jak se postižená odvětví ekonomiky začala přizpůsobovat omezením, nebo růst internetového podnikání, práce z domu a video konference jako příklady technologického posunu. Do nového roku nám však vyvstalo několik otázek, jak se všechno bude vyvíjet nadále.
1. Dokážou technologické akcie udržet trend růstu?
Nárůst cen technologických akcií od roku 2010 je nereálný. Zatímco širší index S&P 500 získal zhruba 315 procent, 100 nejlepších technologických akcií si připsalo více než 660 procent. Nasdaq 100 překonal za posledních 11 let S&P 10 v průměru okolo 7 procent ročně a rok 2020 představoval nejširší propast v uvedeném časovém rámci. Stojí za to zmínit, že od roku 2000 do roku 2009 byl index Nasdaq 100 o 48 procent níže poté, co splaskla bublina dot-com. Od roku 2000 do současnosti jsou čísla velmi blíže k sobě, než tomu bylo za posledních deset let. Pokoušet se předpovědět, kdy cykly začínají nebo kdy končí, je v podstatě nemožné.
2. Kdy se věci vrátí zpět do normálu?
Pomalu si zvykáme na život během pandemie koronaviru, nemůžeme se však dočkat návratu do normálu. Chybí nám koncerty, divadla, posilovny, bary, restaurace i cestování. S nadcházejícím očkováním se tak spojují velká očekávání. Zatím se však nedá počítat s předběžnými odhady, jelikož s programem očkování v takovém rozsahu zatím nejsou zkušenosti. Zůstává tak doufat, že do léta bude většina lidí proočkována a postupně se začne přecházet na běžné činnost, jak jsme byli zvyklí.
3. Dočkáme se ekonomického rozmachu?
Je těžké hovořit o ekonomickém rozmachu v době, kdy lockdown likviduje podnikání a roste počet nezaměstnaných, nemluvě o nedostatku potravinových bank. Odborníci hovoří o růstu Číny na úrovni dvou procent HDP. Je to minimální růst, ale aspoň nějaký. Podařilo se to díky rychlému a účinnému zásahu na politické úrovni. Ostatní země postižené pandemií, s výjimkou například Finska, budou mít co dělat, aby jejich ekonomika nestagnovala. Pokud však přijde další balík fiskálních stimulů a postupně se proočkuje maximální možná míra obyvatelstva, existuje celkem reálná možnost rozmachu ekonomiky do konce roku 2021 nebo na začátku roku 2022.
Většina z nás je už unavená z kroků v boji proti pandemii a mají dost toho, co již zažili za uplynulý rok. Ale základním očekáváním do budoucna může být mnohem silnější ekonomické prostředí, což vlastně většina lidí v současnosti očekává.
4. Měl bych si rezervovat dovolenou už nyní?
Jednou z oblastí, na které bude mít vakcinace největší dopad, je cestování a volný čas. Načasování bude v tomto ohledu velmi složité, ale dá se očekávat, že se ceny nakonec markantně zvýší, jakmile si lidé uvědomí, že se možnosti opět otevřou. Jednou z nejlepších investic by tak mohla být rezervace dovolené předem na nadcházející léto. Mohlo by být totiž těžké sehnat letní dovolenou na rozumnou cenu.
5. Můžeme v tomto roce očekávat něco, na co by trh nebyl připravený?
V březnu minulého roku se několik týdnu zdálo, že americký akciový trh už nikdy nebude růstu. Nyní se zdá, že trh je neporazitelný. Můžeme tedy očekávat něco, co by trh nečekaně srazilo z cesty, byť jen třeba dočasně? Za poslední 90 a více let zaznamenal akciový trh 5procentní ztráty v podstatě každý rok, 10procentní ztráty tři z každých pěti let, 20procentní ztráty jeden rok z každých čtyř let, 30procentní ztráty jeden rok z každých 10 let a 40procentní ztráty jeden z každých 20 let. Přinejmenším by se lidé měli připravit na malou korekci v roce 2021, i když na to zatím neexistuje legitimní důvod.
6. Bude Tesla nadále nejlepším technologickým hráčem?
Společnost Tesla byla zdaleka nejlepším hráčem a raketově vzrostla až k šesté největší společnosti v indexu S & P 500, co se týče tržní kapitalizace. Skončila za společnostmi Apple, Amazon, Microsoft, Google a Facebook. Nedávno se ve Wall Street Journal objevil příběh o muži, který prodal svůj dům a část takto získaných peněz použil na nákup call opcí TSLA. Nebyl jediný, příběhy hovořili o jednotlivcích, kteří vložili do akcií malé množství peněz a dnes jsou z nich milionáři. Pravdou ale je, že právě Tesla a její akcie jsou fascinující kvůli extrémním reakcím, které dokáží v lidech vyvolávat. Co Tesla udělá, aby toto její kouzlo ani v budoucnu nevyprchalo? Tato otázka asi zůstane nezodpovězena.
7. Co bude, jestli se nepodaří zvýšit inflaci?
Fiskální výdaje byly pro řešení krize naprosto nezbytné a někteří se dokonce domnívají, že v mnoha případech byly příliš malé. Přitom jde o obrovská čísla. Je zřejmé, že pandemie představuje jedinečnou situaci. Co však bude v případě, že tato situace nepovede k smysluplnému zvýšení inflace? Nepoukazuje to na to, že by bylo potřeba ještě zvýšit výdaje? Nemohla by vláda pomoci těm lidem, kteří jsou na hranici chudoby? Jaké druhy fiskálních stimulů by vlády musely vyzkoušet, pokud by se ukázalo, že ty dosavadní neměly dostatečně silné příznivé účinky.
Dále čtěte:
Jaké změny přinese dohoda o Brexitu?
Nejbohatší čínský podnikatel Jack Ma se již dva měsíce neobjevil na veřejnosti
Zdroj: awealthofcommonsense