Sněmovna odložila o týden schvalování vládního návrhu zákona, který umožní dát zdravotnickým zařízením náhrady za výpadek příjmů asi 30,5 miliard korun během koronavirové krize. Odročení do pátku příštího týdne dnes prosadil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Část poslanců vytýkala, že ministerstvo zatím nepředložilo návrh takzvané kompenzační úhradové vyhlášky, na jejímž základě se mají peníze rozdělovat.
Ministerstvo předpokládá 27 miliard korun na přímých náhradách. Zbytek by poskytovatelé zdravotních služeb měli získat zvýšení objemu hrazených služeb ve druhé polovině letošního roku. Dalších pět miliard korun by mělo jít na odměny zdravotníkům za péči o lidi s nemocí COVID-19.
Není důvod pro zrychlené schvalování
Podle některých poslanců by však vyhláška mohla opomenout některé obory. Podle Bohuslava Svobody z ODS jde předloha správným směrem, ale podrobnsoti známy nejsou. Podle něj není důvod pro zrychlené schvalování zákona. Podle Vlastimila Válka z TOP 09 jde o to znát před schválením návrh vyhlášky. Zákon totiž prakticky jen dává ministerstvu zmocnění zvláštní vyhlášku vydat.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připomněl, že zdravotnický výbor si návrh vyhlášky vyžádal do dvou týdnů od svého úterního jednání. Zákon tak ministerstvo sepsalo rychle, protože je podle něj zásadní pro zajištění stability zdravotnictví. Podle Vojtěcha je třeba překlenout obrovský výpadek produkce. Vyhlášku pak chce ministerstvo vydat do konce června.
Pro Stanjurův návrh na týdenní odročení však nakonec hlasovalo všech 147 poslanců. Předseda klubu ODS totiž varoval, že by Senát mohl předlohu vrátit Sněmovně k opětovnému projednání, což by legislativní proces ještě víc zdrželo. Další schůzi plánují senátoři 10. června.
Návrh zákona stanoví, že v případě zdravotnických zařízení, která dostávají zálohy na hrazenou péči, se náhrady vypořádají při ročním zúčtování v polovině příštího roku. Ostatní poskytovatelé mají dostávat zálohy na kompenzaci už letos. Jde například o zařízení lázeňské léčebně rehabilitační péče a o poskytovatele zdravotnické dopravní služby.
Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet v dubnu po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu nebo e-mailu.
Zdroj: ČTK