Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se celková důvěra v českou ekonomiku mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, oproti červenci vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 87.Růst důvěry tak výrazně zpomalil proti červenci, kdy se zvýšila o 9,5 bodu. Důvěra podnikatelů meziměsíčně vzrostla o 0,8 bodu na 85,5 bodů. Důvěra spotřebitelů se naopak snížila o 1,6 bodu na hodnotu 94,4. V meziročním srovnání je důvěra výrazně nižší.
Souhrnný indikátor důvěry se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.
V průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila o 1,7 bodu na hodnotu 91,5. Podíl podnikatelů, kteří svou současnou celkovou poptávku hodnotí jako nedostatečnou, se znovu výrazně snížil. Meziměsíčně se mírně snížil podíl podnikatelů, kteří očekávají zvýšení výrobní činnosti v následujících třech měsících. Aktuální průzkum však poukazuje na to, že v srpnu rostl podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v příštích třech a zejména šesti měsících.
Důvěra v odvětví stavebnictví se meziměsíčně zvýšila o 3,7 bodu na 106,7 bodů. Hodnocení současné poptávky po stavebních pracích se meziměsíčně téměř nezměnilo, stále však převažují podnikatelé, kteří hodnotí poptávku jako nedostatečnou. V meziročním srovnání je důvěra ve stavebnictví výrazně nižší.
„Výraznější zvýšení důvěry v ekonomiku jsme zaznamenali jen v odvětví obchodu, kde podniky oproti minulému měsíci hodnotí podstatně lépe svou současnou ekonomickou situaci. Ve službách se naopak důvěra mírně snížila, a to zejména v důsledku horšího hodnocení očekávané poptávky,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra podnikatelů v obchodu se meziměsíčně zvýšila o 6,9 bodu na hodnotu 96,4. V porovnání s minulým měsícem podnikatelé v obchodu výrazně lépe zhodnotili celkovou ekonomickou. Podíl podniků, které očekávají zlepšení pro období příštích tří měsíců, se zvýšil. V meziročním srovnání však důvěra zůstává nadále nižší.
Ve službách včetně bankovního se důvěra v ekonomiku snížila o 1,3 bodu na hodnotu 75,7. Hodnocení celkové ekonomické situace se nezměnilo. Nezměnil se ani podíl respondentů, kteří hodnotí současnou celkovou poptávku negativně. Meziměsíčně se snížil podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky pro období příštích tří měsíců.
Návrat důvěry v ekonomiku na předkrizové hodnoty v srpnu přibrzdili i spotřebitelé. „Spotřebitelé očekávají zhoršení jejich finanční situace, což může souviset i s jejich setrvale vysokými obavami z růstu cen a nezaměstnanosti,“ dodal Jiří Obst.
Mezi spotřebiteli se tak důvěra v srpnu meziměsíčně snížila o 1,6 bodu na hodnotu 94,4. Obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace jsou v srpnu stejné jako v červenci. Spotřebitelé se však více obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace. V srpnu převládal počet spotřebitelů, kteří se obávali růstu nezaměstnanosti v následujících dvanácti měsících.
Dále čtěte:
Růst inflace v eurozóně i EU v červenci mírně zrychlil
Kde budou roušky od 1. září povinné?
Zdroj: ČSÚ; ČTK