Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško oznámil v sobotu, že Rusko má k dispozici vakcínu proti novému typu koronaviru SARS-CoV-2. S masivním očkováním by se podle něj mělo začít letos v říjnu. Někteří odborníci se však obávají, že Rusko pro svou národní prestiž vyvíjí vakcínu příliš rychle, aniž by se ujistilo, že je bezpečná.
Státní výzkumné zařízení v Moskvě dokončilo podle Muraška klinická hodnocení vakcíny a nyní pracuje na jejím zaregistrování. Širší očkování pak plánují již letos v říjnu. Přednost budou mít rizikové skupiny.
První ruská vakcína by měla být schválena k užití v průběhu srpna. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že jako dobrovolníci pro testování na lidech posloužili vojáci. Alexander Ginsbur, šéf projektu, uvedl, že už také dostal vakcínu.
Kirill Dmitriev, šéf ruského státního investičního fondu RDIF financující výzkum spojený s vakcínou, přirovnal začátek očkování k vypuštění družice Sputnik 1 v roce 1957.
„Američané byli překvapeni, když slyšeli pípání Sputniku – a teď nastane naprosto stejná situace. Rusko bude první.“
Někteří odborníci se však obávají, že Rusko se během závodu o vývoj vakcíny neujišťovalo příliš o tom, zda je vakcína plně bezpečná. Americký imunolog Anthony Fauci v pátek uvedl, že doufá, že Číňané a Rusové vakcínu skutečně testují, než ji někomu podají.
Minulý měsíc bezpečnostní služby ve Velké Británii, USA a Kanadě uvedly, že ruská hackerská skupina zacílila na různé organizace zapojené do vývoje vakcíny proti COVID-19 s pravděpodobným úmyslem získat informace. Britské národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) uvedlo, že hackerská skupina byla součástí ruských zpravodajských služeb. Ruský velvyslanec ve Velké Británii, Andrei Kelin, toto obvinění odmítl.
Dále čtěte:
Počet případů COVID-19 na celém světě překonal 18 milionů
Česká ekonomika podle ČSÚ klesla o 10,7 procenta
Zdroj: Reuters, BBC