K porozumění růstu cen fyzické ropy napříč Evropou je potřeba pohlédnout směrem na východ, píše ve svém článku agentura Bloomberg. Jeden z největších světových ropných producentů snížil objemy svého vývozu černého zlata na několika leté minimum, což přispělo ke zvýšení poptávky po ostatních druzích ropy v Evropě. Jejich cena na trzích, kde se obchoduje s fyzickými barely s ropou, tak roste.
Celkové dodávky uralské ropy z ruských přístavů v Baltském a Černém moři byly na prvních deset červencových dnů stanoveny na přibližně 880 000 barelů ropy denně, vyplývá z kalkulací agentury Bloomberg. Pokud by toto tempo vydrželo po zbytek měsíce, představoval by červenec hodnotu nejméně od roku 2008. Utahování kohoutků přichází v době snižování dodávek v rámci programu skupiny OPEC+, který cílí na eliminaci globálního přebytku ropy způsobené utlumením poptávky za koronakrize.
Cena derivátových kontraktů s ruskou ropu vzrostla až na dvoudolarovou prémii proti termínovaným kontraktům ropy Brent. Během ropných výprodejů v dubnu se přitom tatáž ropa obchodovala vůči brentu s 4,50 dolarovým diskontem. Pohybuje se tak na nejsilnější relativní úrovni nejméně od roku 2015, vyplývá z dat ICE Futures Europe.